FESTIWAL FABUŁY KOMIKS: „PROSZĘ SIĘ PRZESUNĄĆ”: Berenika Kołomycka, Filip Myszkowski, Jacek Świdziński

Inne

SPOTKANIE AUTORSKIE W RAMACH FESTIWALU FABUŁY
KOMIKS:„PROSZĘ SIĘ PRZESUNĄĆ”: Berenika Kołomycka („Malutki Lisek i Wielki Dzik”), Filip Myszkowski („Emilia, Tank & Profesor”, „Bezból”), Jacek Świdziński („Festiwal”)

prowadzenie: Sebastian Frąckiewicz

„Paszport Polityki” dla Jacka Świdzińskiego to dobry pretekst, by porozmawiać o tym, jak w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniło się miejsce komiksu na mapie polskiej kultury. Czy komiks, by zyskać uznanie musi zmienić się w powieść graficzną i mówić o tzw. ważnych lub literackich tematach, aby został zauważony? A może pozbył się już swoich kompleksów?
O tym porozmawiamy z Jackiem Świdzińskim, Bereniką Kołomycką i Filipem Myszkowskim.

Berenika Kołomycka – z wykształcenia rzeźbiarka, pracuje jako graficzka, ilustratorka. Autorka serii komiksów: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz serii komiksów „Mika” do scenariusza Agaty Loth-Ignaciuk. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2011 r. W pracy nad komiksami zawsze pomagają jej wierni przyjaciele: suczka Kuka i kicia Mami.

Filip Myszkowski (ur. 1979) ‒ rysownik, malarz. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Twórca komiksów „Emilia, Tank & Profesor” i „Bezból”. Publikował w magazynach „Produkt”, „Mix-Komiks”, „AQQ”, „Biceps”, „Tfur”. Pod pseudonimem Mausenberg amatorsko tworzy muzykę elektroniczną. Pasjonat surfskate’u. Z żoną i trójką synów mieszka w Poznaniu.

Jacek Świdziński (ur. 1988) – kulturoznawca, członek grupy Maszin, autor komiksów (m.in. „A niech cię, Tesla!”, „Zdarzenie. 1908”, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, „Powstanie – film narodowy”). Dwukrotny laureat nagrody za najlepszy polski album komiksowy na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2023 r. za komiks „Festiwal” opowiadający o Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 r. otrzymał Paszport „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”. Stale współpracuje z „Przekrojem”.

Sebastian Frąckiewicz (ur. 1982, urodził się w Sieradzu, a wychował we wsi Chociw) – przez lata dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych i scenarzysta, na co dzień pracuje w branży reklamowej jako senior copywriter. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Filmie”, „Polityce” i „Przekroju”. Wydał trzy książki „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”, „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” oraz „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Razem z Anną Krztoń tworzy serial komiksowy „Karolina i Klara” publikowany na łamach magazynu „Kosmos dla Dziewczynek”.

Cena: 7 zł (spotkanie), 40 zł (karnet)

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także:

28.05 - 18.06

Chcesz dowiedzieć się jak powstają witraże, nauczyć się czegoś nowego i wykonać piękną zawieszkę szklaną dla siebie lub na prezent? Zapraszamy na kolejny termin warsztatów tworzenia witrażu metodą Tiffany'ego. Zapraszamy

niedziela, 30 cze
18:00

jaMY #naTaczaka to cykliczne spotkania improwizacji ruchu i dźwięku, organizowane w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. To spotkania otwarte dla każdej osoby, które zachęcają do grupowej improwizacji ruchu i