ZAMEK CZYTA „Osiecka. Rodzi się ptak”

Inne

Spotkanie autorskie z Karoliną Felberg
Prowadzenie: Agnieszka Gajewska
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
Współpraca: Wydawnictwo Znak Literanova
„Żyć trzeba bardzo, bardzo, bardzo, bardzo intensywnie i prędko (…). Życie nigdy nie jest za długie!” (Agnieszka Osiecka)Poszła do liceum jako 12-latka, maturę zdała w wieku 16 lat, ale do czasów studiów ojciec mył jej włosy. Wcześnie zaczęła życie miłosno-erotyczne. Starała się wszystko opisywać w dziennikach, choć wiedziała, że jej rodzice regularnie je czytają. Otoczenie wymusiło na niej przedwczesną dorosłość, ale na uniwersytet zabierała ze sobą pluszowe misie. Panienka z Saskiej Kępy zawsze czuła się inna, ale robiła wszystko, by przynależeć. Najbardziej bała się zaufać. Czy da się napisać biografię osoby, która od najwcześniejszych lat wymyślała i kreowała samą siebie?
Karolina Felberg, redaktorka dzienników Agnieszki Osieckiej, poznała całą jej twórczość i wszystkie sekretne zapiski. Stworzyła biografię absolutną, w której autorka Małgośki mówi własnym głosem, ale dostajemy także klucz do zrozumienia tego, co kryje się pod zewnętrzną warstwą jej twórczości. Felberg ukazuje zaskakujące prekursorstwo swojej bohaterki, choćby jako autorki pierwszej w Polsce autofikcji. „Osiecka zawsze wyprzedzała swoje czasy, a teraz dzięki opowieści o początkach jej życia i kariery możemy w końcu zrozumieć skomplikowane wybory dorosłej poetki – mówi autorka”. (opis wydawcy)
KAROLINA FELBERG – historyczka literatury, wybitna krytyczka literacka i publicystka oraz doktorka nauk humanistycznych. Wieloletnia współpracowniczka Fundacji Okularnicy. Jedna z największych znawczyń twórczości Agnieszki Osieckiej, edytorka jej „Dzienników”. Autorka książki „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej”. Pracuje nad kolejną częścią biografii poetki.
AGNIESZKA GAJEWSKA – pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM, jest profesorką literaturoznawstwa. Autorka książek „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku. Biografia” (2021), która zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w 2022 roku (w kategorii esej), „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” oraz współredaktorka (razem z M. Michalskim) „Kultur dziewictwa” (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także:

wtorek, 28 sty
18:30

Zajęcia Contemporary to przestrzeń, gdzie technika spotyka się z wolnością, a ruch staje się środkiem wyrazu artystycznego.Skupimy się na doskonaleniu umiejętności tanecznych, eksploracji różnych jakości ruchu oraz rozwijaniu indywidualnego stylu.

czwartek, 27 lut
18:30

Zajęcia prowadzi Bartosz DopytalskiChoreograf, tancerz, instruktor. Student Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata (PFT, IDO). W 2013 roku zajął 3. miejsce i