16 Gru 2018 (niedziela)
18:00
x

Weneckie Boże Narodzenie – koncert Arte dei Suonatori

Miejsce: Bazar Poznański , ul. Paderewskiego 7

W grudniu najbardziej znana orkiestra barokowa w Polsce, Arte dei Suonatori, powraca z kolejną propozycją koncertową w ramach całorocznego festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata. Tym razem usłyszymy program o nazwie “Weneckie Boże Narodzenie”. Złożą się na niego kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją – Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hasse i Giovanniego Agostino Perottiego.

Na początku XVIII wieku podupadła politycznie Wenecja nie zatraciła swej świetności i splendoru, przeżywając prawdziwy rozkwit życia kulturalnego. Trwający ponad pół roku karnawał, teatry, niezliczone uroczystości, huczne zabawy, znani artyści… wszystko to sprawiło, iż Wenecja stała się prawdziwą krainą uciech duchowych, wiądąc prym w ówczesnej Europie. Wówczas to kościoły i pałace jaśniały blaskiem, domy dla sierot prezentowały swe liczne i różnorodne orkiestry, a wyśmienici wirtuozi, jak Vivaldi, Porpora czy Hasse dokładali wszelkich środków i starań, aby umożliwić uczestnikom karnawału osiągnięcie duchowego uniesienia.

Wyjątkowy nastrój weneckich wieczorów zostanie przywołany przez Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera w pełnym wdzięku i instrumentalnej wirtuozerii programie. W koncertach weźmie udział Komale Akakpo (Niemcy), mistrz psałterionu, instrumentu o niesamowitym uroku, bardzo popularnym zarówno we Włoszech jak i na dworze polskim w Dreźnie. W roli solistek usłyszymy także francuską sopranistkę Claire Lefilliâtre specjalizującą się w muzyce baroku, znaną z licznych nagrań z zespołem Le Poème Harmonique, oraz współzałożycielkę orkiestry Arte dei Suonatori, skrzypaczkę występującą również solo i kameralnie – Ewę Golińską.

Wykonawcy koncertu:

Claire Lefilliâtre (Francja) – sopran

Komale Akakpo (Niemcy) – psałterion

Ewa Golińska – skrzypce

Orkiestra Arte dei Suonatori

Martin Gester – dyrygent

opr.sw

Lokalizacja:
Bazar Poznański
ul. Paderewskiego 7
Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii

piątek, 14 Cze
19:00

Henning KRAGGERUD - skrzypce, Marek PIJAROWSKI - dyrygent,Orkiestra Filharmonii PoznańskiejProgram:Jean Sibeliu, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Grażyna Bacewicz, Partita na orkiestręAleksandr Skriabin, Poemat Ekstazy (IV Symfonia) op. 54

środa, 24 Kwi
20:00

Czterokrotnie nominowanego do nagrody Grammy, amerykański gitarzysta bluesowo-jazzowy Vlad De Briannsky wystąpi z okazji promocji swojego debiutanckiego albumu „Vladosphere”. Vlad zawładnął przemysłem muzycznym jak burza! Urodzony na Ukrainie amerykański gitarzysta