9 Kwi 2019 - 9 Maj 2019
08:00
Relacje. Szkło użytkowe

Relacje. Szkło użytkowe

Wystawy

Od 9 kwietnia zapraszamy do Bałtyku na wystawę ‘RELACJE. SZKŁO UŻYTKOWE’, na której zaprezentowane zostaną projekty polskich współczesnych twórców, którzy świadomie, bądź intuicyjnie, wpisują tworzone przez siebie obiekty w dawne tradycje projektowe.

Dekada rozkwitu wzornictwa szkła w Polsce to bez wątpienia przełom lat 70-tych i 80-tych. Prężnie działające wówczas duże huty, jak Barbara w Polanicy Zdroju, Julia w Piechowicach czy Staszic w Dąbrowie Górniczej, wytwarzały wysokiej klasy szkło o unikatowym charakterze, zaspokajając potrzeby rynku eksportowego. Artyści, jak Eryka i Jan Drostowie, Regina i Aleksander Puchałowie, Ludwik Fiedorowicz wykonywali artystyczne wyroby na masową skalę.

Sytuacja ta diametralnie zmieniła się po 1989 r. Prywatyzowane zakłady powoli podupadały, tracono wykwalifikowanych technologów, hutników i modelarzy. W takich okolicznościach odnaleźli się współcześni twórcy, wśród nich Ci – prezentowani na wystawie.

Agnieszka Bar, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Jakub Kwarciński, pozostają w zauważalnej koneksji z dawnymi mistrzami. Środowisko i tradycja wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziałem Szkła i Ceramiki, uruchomionym przez Stanisława Dawskiego, są mocno zakorzenione w ich działaniach projektowych.

Jednym ze sposobów interpretowania prac współczesnych artystów jest właśnie szukanie relacji pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością, co pozwala nie tylko zauważyć niedostrzegalne dotąd schematy stosowane w ówczesnym wzornictwie, ale może też stać się impulsem do głębszej, sentymentalnej analizy otaczających nas dookoła wielowymiarowych materii, które definiują naszą obecną rzeczywistość.

kuratorzy: Izabela Czyżak, Jędrzej Zakrzewski

Partnerzy:
Porcelanowa / www.porcelanowa.com
Huta Szkła Kryształowego JULIA / www.hutajulia.com

Agnieszka Bar
Ende
Edwanex – huta szkła
Concordia Design
Przystań Sztuki
School of Form Uniwersytetu SWPS

Lokalizacja:
Concordia Design
Zwierzyniecka 3
Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii