29 Mar 2019 (piątek)
19:00

CURKO MOJA OGŁOŚ TO – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk / Magdalena Drab

CURKO MOJA OGŁOŚ TO – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk / Magdalena Drab
29 III / piątek / 19:00 / Gościnnie

Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni, odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań – czyich?

“A teraz przemówi Maria Wnęk ze swoich obrazów jak monety dwustronnych. Obrazów namalowanych na dużych papirach, bo na małych nie miała zadowolenia. Na dykcie, siedzisku krzesła, foliówce, torbie z tworzywa sztucznego, kartonie i tym, co było pod ręką, co można było znaleźć na śmietniku. Z obrazów namalowanych farbami z darów dla osób nie całkiem w porządku, niezbyt zrównoważonych i nieprzystosowanych. Przekaże informacje z samej góry, choć wątpliwe i nikt do serca ich sobie nie wziął – tych naglących wiadomości od Marii Wnęk, malarki słynnej po całym świecie albo i nie.”

Scenariusz powstał na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka
Spektakl zrealizowany w ramach programu “Kultugranty” przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Spektakl nagrodzony GRAND PRIX w Konkursie The Best OFF 2018.
Nagroda za spektakl i za osobowość na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.
Nagroda dla najlepszej aktorki na Koszalińskich Spotkaniach Młodych m-teatr.

Performens i scenariusz: Magdalena Drab
Muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk
Premiera: 2 IX 2017 w Teatrze Zamiast

Lokalizacja:
Scena Robocza
Grunwaldzka 22 (4 piętro)
Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii

poniedziałek, 1 Kwi
17:30

z cyklu POZNAŃSKA PREMIERA GRUV ART zaprasza na spektakl OSY Iwana Wyrypajewa Reżyseria: Iwan Wyrypajew Obsada: Magdalena Boczarska, Dariusz Chojnacki, Marcin Dorociński Dwóch mężczyzn i jedna kobieta, nie wiedząc, co

piątek, 22 Lut
20:00

Reżyseria/Marta Górnicka koncept, tekst libretta/Marta Górnicka Muzyka/Teoniki Rożynek Choreografia/Anna Godowska Dramaturgia/Agata Adamiecka Scenografia/Robert Rumas Kostiumy/Anna Maria Karczmarska Lalki/Konrad Czarkowski (Kony Puppets) Reżyseria świateł/Artur Sienicki Produkcja/Izabela Dobrowolska, Agnieszka Różyńska asystent reżyserki:

niedziela, 17 Lut
17:00

Muzyka: Andrew LippaLibretto: Marshall Brickman i Rick ElicePrzekład: Jacek MikołajczykDLA ŻYWYCH, MARTWYCH I… NIEZDECYDOWANYCH!!! Morticia, zimna jak sopel lodu, Gomez, gorący jak wulkan, Wednesday, ich demoniczna córka i Pugsley, słodki,