4 Mar 2019 (poniedziałek)
18:00

Zamek Czyta “Spojrzenie na Wschód. Granica Zapomnienia”. Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem

Literatura

4.03. PONIEDZIAŁEK
ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„GRANICA ZAPOMNIENIA”. SPOTKANIE Z SIERGIEJEM LEBIEDIEWEM
prowadzenie: Piotr Oleksy
tłumaczenie: Grzegorz Szymczak
g. 18 Scena Nowa/ bilety: 2 zł
Organizatorzy: CK ZAMEK, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Claroscuro

Debiut Siergieja Lebiediewa to opowieść o utracie pamięci narodowej i o jej moralnych konsekwencjach dla jednostki. Geolog udaje się na daleką północ Rosji, by odkryć prawdę o tajemniczym przyjacielu rodziny, który uratował mu życie, a którego znał jedynie jako Drugiego Dziadka. Wśród opuszczonych kopalń i rozpadających się baraków dawnych gułagów znajduje świat skazany na wymazanie, świat, gdzie łatwiej ignorować zarówno ofiary, jak i katów, niż zmierzyć się z przeszłością. Częściowo autobiograficzna „Granica zapomnienia” (oryg. Предел забвения) to poetycka, dynamiczna, bogata w opisy przyrody syberyjska odyseja, będąca krucjatą przeciwko zapomnieniu.
„Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci”. (The Wall Street Journal)
SIERGIEJ LEBIEDIEW (ur. 1981 roku w Moskwie) – dziennikarz, poeta, prozaik. Od 14. roku życia przez osiem sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Jego debiutancka powieść „Granica zapomnienia” nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku. W 2014 roku ukazała się druga książka Siergieja Lebiediewa „Rok komety”, a w 2015, najpierw w Niemczech, później w Rosji, jego trzecia książka: „Ludzie sierpnia”.

PIOTR OLEKSY (ur. 1986) – historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018). Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt „Muzyczne Rodowody”. Pochodzi z Lubina na wyspie Wolin. Chętnie zajmuje się także historią Pomorza Zachodniego.
SPOJRZENIE NA WSCHÓD – to nowy cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.
o idei cyklu na blogu www.zamekczyta.pl pisze Piotr Oleksy:

Spojrzenie na Wschód

Lokalizacja:
Centrum Kultury Zamek (CKM)
Święty Marcin 80/82
Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii

12.09 - 13.09

„Bibliotekarz DO POZNANIA”. Hasło tegorocznej dwunastej edycji Forum Młodych Bibliotekarzy stanowi celową grę słów - ma zachęcić uczestników nie tylko do odwiedzenia stolicy Wielkopolski, ale przede wszystkim do tego, by

środa, 18 Wrz
20:00

Pana Szymona Hołownię znają chyba wszyscy dlatego pozwolę sobie nie pisać tutaj notki biograficznej. Jak widzicie na załączonym obrazku, książka o której będę wraz z Maria Krześlak-Kandziora rozmawiał z Autorem,

czwartek, 29 Sie
18:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Adelą i Tobiaszem Lemańskimi, autorami książki "Pierwszy Zmysł. Południowa Afryka oczami niewidomych" Książka przedstawia obraz współczesnej Afryki Południowej. Adela i Tobiasz Lemańscy, którzy przez