18 Maj 2019 (sobota)
17:00
Noc Muzeum 2019- "Łazarz w czasach PRL-u"

Noc Muzeum 2019- “Łazarz w czasach PRL-u”

Muzeum i historia

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja do tego, aby dzięki Stowarzyszeniu Wirtualny Łazarz cofnąć się w przeszłość aż do czasów PRL i z przymrużeniem oka spojrzeć na czasy zamierzchłe.

Co zobaczymy:
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną urządzenia (w większości nadal sprawne), dokumenty, prasa lokalna, odznaczenia wojskowe, akcesoria domowe i kuchenne, które przez lata służyły w wielu łazarskich domach Dostępna będzie również ekspozycja zawierająca mundury oraz wyposażenie wojskowe z okresu PRL. Podczas wystawy odbędzie się również premiera filmu o Łazarzu, autorstwa Macieja Gabriela Perzewskiego, który powstał na bazie unikatowych zdjęć historycznych przedstawiających dzielnicę św. Łazarz, w dużej mierze pochodzących z prywatnych, nigdy nie publikowanych zbiorów.

Projekcja filmu odbywać się będzie w trakcie trwania wystawy o każdej pełnej godzinie

Ponadto w ramach „Łazarskiego czaru PRL-u” zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć “Tamte czasy wg Jana Kurka”.

Przybyłym zaprezentowane zostaną również plakaty “aktywizujące do działania i postępowania” w PRL-u, a trakcie zwiedzania można będzie również posłuchać felietonów Stanisława Strugarka, Radio Wolna Europa i muzyka “z tych lat”, przepis na “oryginalny bimber Łazarski” i dobre wino-instrukcja obsługi.

Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie również wystawa zajęć „Misia Uszatka oraz przyjaciół”. Początkowo sympatyczny miś z klapniętym uszkiem gościł głównie w pisemku dla dzieci “Miś”, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.
Wystawa jest o tyle ciekawa, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane współcześnie, a nasz mały kolega jest potomkiem leciwego już misia z lat siedemdziesiątych.

Na przybyłych czekać będzie drobny poczęstunek.

Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 9, Hotel Moderno, Steak & grill restaurant, Wielkopolski Cech Rzeźników i Wędliniarzy, Stowarzyszenie Wirtulany Łazarz, Grh Frontowiec Grh Frontowiec Busem z poznania
Projekt finansowany przez Miasto Poznań ze środków Rady Osiedla Św Łazarz

#NocMuzeów
#MiśUszatek
#StowarzyszenieWirtualnyŁazarz
#Futrzanepodróżemałeiduże
#BusemzPoznania

Lokalizacja:
Poznań

Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii

sobota, 31 Sie
11:00

Wraz z naszym Partnerem Strategicznym LOTTO. Radość wygrywania zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w historycznym spacerze. Trasa będzie pokrywać się z miejscami, które są bezpośrednio związane z wydarzeniami, do