5 Paź 2019 (sobota)
09:00
300 lat Bambrów w Poznaniu

300 lat Bambrów w Poznaniu

Inne

Szanowni Państwo!

W 2019 roku mija 300 lat od momentu, w którym do Poznania przybyły pierwsze rodziny osadników bamberskich. Zamieszkiwali oni wsie podpoznańskie, takie jak: Luboń, Jeżyce, Górczyn, Dębiec, Bonin, Winiary, Rataje, Górczyn i Wilda włączone następnie w obręb miasta, jak również położone nieco dalej Czapury i Wiórek. W ciągu tego długiego okresu na stałe wpisali się w krajobraz kulturowy Poznania, zachowując swoją oryginalną złożoną tożsamość. By upamiętnić tę kilkusetletnią obecność Bambrów i ich potomków w naszym mieście i w jego okolicach serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji pt. 300 LAT BAMBRÓW W POZNANIU: WKŁAD MAŁYCH WSPÓLNOT MIGRACYJNYCH W DZIEDZICTWO KULTUROWE POLSKI, która odbędzie się 5 października 2019 roku (sobota) w siedzibie Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Historia przybycia Bambrów do Poznania ma być pretekstem do zastanowienia się nad fenomenem małych społeczności imigranckich, które wniosły znaczący wkład w narodowe dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Przez długie lata powojenne marginalizowane, dziś przeżywają swój renesans, stanowiąc istotny element lokalnej historii i kultury. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, jak współcześnie małe grupy zarządzają swoim własnym dziedzictwem kulturowym oraz w jakim stopniu w krajobrazie kulturowym i społecznym zachowała się pamięć o nich. Tym samym jubileusz osiedlenia się Bambrów w okolicach Poznania stanie się pretekstem do podjęcia wspólnych rozważań nad stanem dziedzictwa kulturowego również innych podobnych pod wieloma względami grup jak, Kosznajdrzy, Olędrzy i Wilamowianie.

Organizatorami konferencji są Urząd Miasta Poznania, Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.

Podczas konferencji referaty wygłoszą zaproszeni goście, nie tylko z Polski.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
dr hab. Prof. UAM Anna Weronika Brzezińska, IEiAK UAM
dr Agnieszka Szczepaniak-Kroll, IAiE PAN
dr Anna Szymoszyn, IAiE PAN

Lokalizacja:
Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego
Mostowa 27 A

61-854 Poznan

Inne wydarzenia z tej kategorii

sobota, 24 Sie
21:30

Hola Salseros! Wszyscy Ci, którzy zostają podczas wakacji w mieście na pewno nie będą mogli narzekać na nudę. Postaraliśmy się, aby zagospodarować Wam czas na parkiecie w różnych miejscach Poznania.

niedziela, 21 Lip
05:00

Chcesz poszerzyć swoje portfolio o bardzo nietypowe zdjęcia? Zapraszam na warsztaty fotograficzne, w trakcie których będzie okazja fotografować w przestrzeni miejskiej tancerkę pole dance. Wszystkie informacje i zapisy na stronie:

14.07 - 11.08

Warsztaty dla dzieci z mozaiki prowadzone przez Małgosię z Góra w chmurach marzeń - Pracownia Mozaiki Wykonacie mozaikowe obrazki lub podkładki pod kubek wg. Waszego autorskiego wzoru. Wstęp wolny :)