6 Lip 2019 - 1 Wrz 2019
14:00
Rzeka Żywa 2019. Wszyscy jesteśmy zwierzętami

Rzeka Żywa 2019. Wszyscy jesteśmy zwierzętami

Dla dzieci Inne

Poznański odcinek doliny Cybiny to tajemnicza enklawa dzikiej przyrody w sercu miasta, do której odkrywania zapraszamy podczas wakacyjnego cyklu kulturalno-przyrodniczego RZEKA ŻYWA.

Rzeka to jeden z powodów naszej obecności w tym miejscu, rzeka to dom, matka, opiekunka – dla roślin, zwierząt, ludzi, grzybów. Na jej brzegach zapisane są historie o naszych przodkach i przodkiniach, ale również o tych, którzy byli tutaj przed ludźmi: rzeka to żywy nurt dziedzictwa.

Jako źródło życia niezliczonej liczby organizmów jest ona przestrzenią koegzystencji człowieka i przyrody. Nie zawsze jest to przestrzeń bezpieczna. Zagrożenie dla osad ludzkich wymuszało np. regulację nurtu, co niejednokrotnie odbywało się ze szkodą dla dzikiego życia w rzecznej dolinie.

W tegorocznym cyklu pod hasłem WSZYSCY JESTEŚMY ZWIERZĘTAMI postaramy się przekonać Was do przyjrzenia się organizmom, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy, tym, które mieszkały tu tysiące lat temu, zwierzętom towarzyszącym nam w codziennym życiu i będącym członkami naszych rodzin, ale również tym, które w naszej kulturze traktowane są jako pożywienie czy źródło materiałów codziennego użytku.

Poznamy lepiej naszych sąsiadów, oswoimy się z nimi i zwrócimy uwagę na to, jak szkodliwa dla nich może być ludzka działalność, a jednocześnie jak ważna i kluczowa jest dla nas ich obecność. A wszystko po to, by wiedzieć, jak zapewnić zwierzętom żyjącym w mieście właściwą ochronę.

W naszym wspólnym dziedzictwie – ludzi i zwierząt, czy po prostu przedstawicieli i przedstawicielek królestwa zwierząt widać, jak kształtowało się nasze podejście do przyrody i tego konsekwencje. Zmiany klimatyczne, zmniejszenie bioróżnorodności i wymieranie gatunków, a także lokalne problemy, takie jak zatruwanie rzek, nie wystawiają nam pięknego świadectwa. Podczas wydarzeń RZEKI ŻYWEJ nauczymy się to zmieniać i zachęcimy do poważniejszego podejścia do ochrony życia zwierząt. Potraktujmy je jako naszych sąsiadów, partnerów, rodzeństwo – w końcu wszyscy jesteśmy zwierzętami!

Kto może nas odwiedzić? Wszyscy i wszystkie! Zapraszamy maluchy i starsze dzieci z opiekunami, młodzież, osoby dorosłe, seniorów! Podczas każdego weekendu będzie można wziąć udział także w wydarzeniach adresowanych do osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy na nie również osoby sprawne!

W tym samym czasie w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania będzie można zobaczyć wystawę czasową Zwierzęta Cybiny (6 lipca-15 września).
W trakcie tegorocznych wakacji zapraszamy również na wydarzenia gościnne nad rzeką: pokazy filmowe cyklu WEEKLY. FILM & ARCHITECTURE Fundacji Ad Arte, budowę pływającej wyspy z Fundacją OnWater w ramach unijnego projektu Connecting Nature realizowanego przez Urząd Miasta Poznania, a także projekty Wędrujący Dom Tańca i Wierzbowe konstrukcje – żywa architektura warta Poznania (oba dofinansowane z CWP).

Widzimy się nad rzeką!

WYDARZENIA W LIPCU

Sobota, 6 lipca:

Godz. 14:00 – WYSPY PŁYWAJĄCE DLA CYBIŃSKIEJ FAUNY / Fundacja OnWater / wstęp wolny / projekt realizowany w ramach projektu Connecting Nature.

Godz. 14:00 – BUDUJEMY WŁASNE WYSPY – animacje dla rodzin z dziećmi / Natalia Adamczyk / wstęp wolny.

Godz. 15:00 – DZIWNE ZWIERZĘTA – spektakl / Grupa Dziwne Sytuacje / obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia / spektakl tłumaczony na polski język migowy.

Godz. 16:00 – WERNISAŻ WYSTAWY ZWIERZĘTA CYBINY / wstęp wolny / wernisaż tłumaczony na polski język migowy.

Niedziela, 7 lipca:

Godz. 11:30 – SŁOWEM ZA PRZYRODĄ – warsztat kreatywnego pisania i redakcji tekstów / Loesje / zapisy: [email protected]

Godz. 13:00 – DAWNE STWORY – warsztaty zooarcheologiczne dla rodzin z dziećmi / Eksperymentalne Obozowisko Epoki Kamienia / zapisy: [email protected]

Godz. 16:00 – ZAGRODA MOTYLI – wspólne budowanie oazy dla motyli / Magda Garczarczyk (Projekt Zieleniak) i Tomek, Stolarz z Lasu / zapisy: [email protected]

Godz. 16:00-18:00 – ASP / ARCHIWUM SPOŁECZNE PIESKÓW – otwarta sesja zdjęciowa piesków ze Śródki, Ostrowa Tumskiego i Zagórza / wstęp wolny.

Godz. 18:00 – WĘDRUJĄCY DOM TAŃCA – warsztaty i potańcówka / Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań / wstęp wolny / Projekt realizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

Sobota, 20 lipca:

Godz. 11:00 i 14:00 – NAJMNIEJSI MIESZKAŃCY RZEKI – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: [email protected]

Godz. 13:00 – PRZYRODNICZY RAJD NADRZECZNY + WARSZTAT DZIKIEJ KUCHNI / Fundacja Aktywnej Rehabilitacji + Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa Inspekt / zapisy: [email protected]

Godz. 20:30 – WYCIECZKA ŚLADAMI SSAKÓW – spacer w poszukiwaniu nadcybińskich zwierząt / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: [email protected]

Niedziela, 21 lipca:

Godz. 21:00 – WSZYSCY JESTEŚMY ZWIERZĘTAMI – pokaz filmów / Fundacja Ad Arte / wstęp wolny.

Lokalizacja:
Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2
Poznań

Inne wydarzenia z tej kategorii

niedziela, 6 Paź
11:00

Tę baśń Andersena znają wszyscy. Zakochany w sobie i w swoich strojach władca, krawcy-oszuści, nieistniejące szaty oraz słynny okrzyk: "Król jest nagi!" My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się tej historii bliżej.

31.08 - 01.09

Warsztaty „Sens i bezsens nagród i kar” są otwarte dla wszystkich, którzy zmęczeni są skupianiem uwagi na zachowaniu (dziecka) i chcą wyjść z nawyku myślenia, w którym ludzie składają się

niedziela, 24 Lis
16:00

“Naturalion dookoła świata” to kontynuacja emocjonujących widowisk baletowo-akrobatyczno-operowych “Naturalion” oraz “Naturalion ku Słońcu”, które do tej pory zobaczyło już w sumie kilkanaście tysięcy widzów zgromadzonych na widowni Teatru Cortiqué w

środa, 28 Sie
12:00

Jovan ma dwa oblicza. W dzień jest nieśmiałym i zamkniętym w sobie chłopcem z niepełnosprawnością a w nocy przeistacza się w Cienia – nieustraszonego superbohatera. Gdy w klasie Jovana pojawia

01.09 - 02.09

Serdecznie zapraszam na wystawę "Poznań w miniaturze z klocków LEGO"! Zobacz makiety poznańskich budynków i modele tramwajów zbudowane z klocków LEGO: Ratusz, Zamek, Stadion, Moderusa Gamme i wiele innych! Z