13 październik 2021 (środa)
20:00
string connection

string connection

Koncerty

STRING CONNECTION
grupa jazzowa dla polskiego jazzu jest symbolem lat osiemdziesiątych.
Sukcesy zespołu, laury dla muzyków i nagrań, udział w najważniejszych festiwalach Europy spowodowały, ze zespół stał się “legendą” polskiego jazzu, jedną z najciekawszych formacji tzw. young power. Zespół założyli (w lutym 1981 r.) skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel.
Od 1982 roku występowali jako kwintet: Krzesimir Dębski, Zbigniew Lewandowski – perkusja (w połowie roku powrócił Krzysztof Przybyłowicz), Andrzej Olejniczak – saksofon sopranowy i tenorowy, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański – gitara basowa. W 1984 r. String Connection prezentował się jako trio (Krzesimir Dębski, Krzysztof Przybyłowicz, Krzysztof Ścierański) a w 1986 r. koncertował jako kwartet (Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński – fortepian, Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel).
Zmiany w zespole niosły za sobą także zmiany stylistyczne, przy czym starano utrzymać się ciągle w stylistyce progresywnego, elektrycznego fusion z elementami coltrane’owskiej estetyki. Zespół zdobywał coraz większe uznanie oraz jeszcze większy poklask publiczności. Udział w prestiżowych festiwalach, w kraju i za granicą, był tylko uzupełnieniem zachwytu i laurów spływających na zespół Dębskiego. Zespół zagrał blisko 1000 koncertów w Polsce, Europie oraz w USA i Kanadzie. Wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych tamtych czasów, między innymi w Mantrealu, Reno, Hadze, Norymberdze, Kongsbergu, Paryżu, Le Mans, Berlinie,Helsinkach, Getxo, Warszawie i in.
Dla samego Krzesimira Dębskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej (podobnie jak Przybyłowicz i Wrombel), wraz z sukcesem String Connection rozpoczęła się jazzowa kariera znaczona nie tylko nagrodami “Jazz Forum”, ale przede wszystkim uznaniem jakie muzycy zdobyli na krajowych i światowych estradach. Popularność String Connection osiągnęła wymiar komercyjnych sukcesów muzyki gwiazd rocka. Jazzowe nagrania zespołu przyjmowane były jak przeboje pop- rocka: Krzesimir Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu lat osiemdziesiątych. Muzyka zespołu wykorzystywana była w wielu filmach W ankiecie “Jazz Forum” przez kilka kolejnych lat Dębski zdobywał laury Muzyka Roku, a grupę String Connection nagradzano tytułem Zespołu Roku.
Obecnie zespół String Connection jest jednym z najstarszych zespołów jazzowych działających w Polsce. Ostatnio zespół odbył 3 trasy koncertowe – zagrał w 30 miastach Polski i w Kanadzie.

Wybrana dyskografia:
Workholic (1982)
New Romantic Expectation (1983)
Jazz Hoeilaart’83 (1983)
String Connection Live (1984)
String Connection Trio (1984)
String Connection (1985)
String Connection Live in Warsaw (1986)
Der Walzer Vom Weltende (1986)
Dębski’s String Connection: Bizzaramente (1988)
String Connection 2012 (2012)

Lokalizacja:
Blue Note Jazz Club
Kościuszki 76/78
Poznań

Polecamy także:

czwartek, 18 listopad
20:00

ESTRADA LIVE FESTIVAL Miasto Poznań i Estrada Poznańska zapraszają na trzy muzyczne wieczory, które wypełnią listopadowy kalendarz najlepszymi polskimi koncertami.Widzimy się we trzy kolejne czwartki, 4., 11. i 18. listopada

piątek, 5 listopad
19:00

Obłędni to zespół muzykujących przyjaciół. Utwory autorstwa Marka Majki balansują pomiędzy muzyką rozrywkową a poezją śpiewaną, a ich ostateczne brzmienie jest sumą wizji i pracy wszystkich członków zespołu. Jego trzon

wtorek, 30 listopad
17:00

Wielka Gala Zespołu MAZOWSZE MAZOWSZE należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Jego rodowodem są źródła, które podkreślają, że wśród innych

wtorek, 2 listopad
20:00

Premiera unikatowej formacji wybitnych polskich muzyków. Usłyszymypiękne rockowe ballady Witka Łukaszewskiego w jazzowych aranżacjach.Zbigniew Wrombel – jeden z czołowych polskich muzyków jazzowych. Instrumentalista, kompozytor i aranżer – kontrabasista i basista.