Short Waves 2021: Urban View I

Kino

Urban View
Przyszło nam żyć w wyjątkowo oryginalnych czasach. Gdy zmienia się nasza codzienność, w sposób naturalny zmianie ulega także strefa miejska – staje się bardziej opustoszała, osamotniona. Mimo to wciąż żyje i po cichu ewoluuje, przystosowując się do nowej normalności. Pandemiczny świat przesunął ośrodek zainteresowania artystów z zewnątrz do wewnątrz. Dla autorów filmów w tegorocznej selekcji Urban View punktem obserwacyjnym w wielu przypadkach stało się domowe zacisze lub zamknięta, bezpieczna przestrzeń. Twórcy eksplorują pojęcie krajobrazu miejskiego z perspektywy własnego balkonu, a także stawiają pytanie o istotę przynależności do miejsca. Co sprawia, że czuję się w moim mieście jak w domu? Czym jest ‘’moje miasto’’? Zapraszamy na 2 programy i 14 znakomitych, międzynarodowych filmów urbanistycznych. Swobodne obserwacje dokumentalne, animowane marzenia na jawie, buntownicze ekspresje wizualne – wszystkie na swój oryginalny sposób zilustrują ewoluującą dynamikę współczesnego miasta.

Urban View I

La nueva normalidad (The New Normality)

13 Marca 2020, w Hiszpanii został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Dni mijają pośród komunikacji na Whatsappie oraz wiadomości, podczas gdy ludzie wychodzą na swoje tarasy by zaczerpnąć powietrza. Podobnie jak w więzieniu, mieszkańcy liczą dni do momentu, gdy powrócą do upragnionej normalności.

Hiszpania 2020. Dokument. 13′. Reżyseria: Manolo Vázquez. Produkcja: Manolo Vázquez

Milano di carta
Film stara się zbadać potencjalny stan zawieszenia, w którym znalazło się zachodnie społeczeństwo. Za pomocą złożenia unikalnego urządzenia optycznego, artysta zgłębia mikroskopijny wymiar papieru billboardowego i wyświetla go z powrotem na otaczającą go przestrzeń miejską.

Włochy 2020. Eksperyment. 7′. Reżyseria: Gianmarco Donaggio. Produkcja: Gianmarco Donaggio

Enter Through the Balcony

Enter Through the Balcony to dokument krótkometrażowy o ukraińskich prowizorycznych balkonach. Film bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest to podróż przez dekady. Przygląda się balkonom oraz życiu ich właścicieli w różnych miastach na całej Ukrainie.

Ukraina 2020. Dokument. 26′. Reżyseria: Roman Blazhan. Produkcja: Roman Blazhan

Urban Dreamscape

Kiedy chodzisz po mieście, jesteś często nieświadomy tego, co znajduje się na zewnątrz. Obrazy mieszają się z myślami, czasami zawodzą, są mgliste.Tylko niektóre części ścieżki są dostrzegalne, a kiedy sobie przypomnisz, te migawki tworzą pewnego rodzaju kolaż. Dzięki technice fotogrametrii części te są uchwycone i zainscenizowane w taki sposób, że wczuwają się w to zjawisko.

Niemcy 2020. Eksperyment. 5′. Reżyseria: Nicolas Gebbe. Produkcja: Nicolas Gebbe

Menschen am Samstag (People on Saturday)

Słoneczna niedziela w Zurichu. W środku zatłoczonego placu, biznesmen zdaje się spać na ławce. Gdzieś indziej, nastolatek pragnie zostać doceniony. Pasażer walczy z biletomatem. Film przedstawia dziesięć żywych obrazów codziennych sytuacji, które zdarzają się w mieście.

Szwajcaria 2020. Dokument. 10′. Reżyseria: Jonas Ulrich. Produkcja: Nicole Boner

Guide Me Home

David przyjeżdża do Londynu z marzeniami o byciu kimś, jednak gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, zaczyna rozpływać się w szczelinach miasta, które tak uwielbia.

Wielka Brytania 2020. Fabuła. 15′. Reżyseria: Stefan Georgiou. Produkcja: Stefan Georgiou

Bye Little Block!

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.

Węgry 2020. Animacja. 8′. Reżyseria: Éva Darabos. Produkcja: József Fülöp

Lokalizacja:
Kino Pałacowe
Święty Marcin 80/82
Poznań

Polecamy także:

środa, 30 Cze
20:30

To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości.Laureatka Oscara®, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins, laureat Oscara®). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje

czwartek, 1 Lip
20:00

Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją szczegółowych warunków uczestnictwa w seansach i wydarzeniach organizowanych przez Kino Muza w Poznaniu: https://www.kinomuza.pl/event/regulamin-i-zasady-bezpieczenstwa/Po powrocie z klasztoru młoda Jeanne dowiaduje się, że rodzice zaplanowali

niedziela, 4 Lip
21:00

Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją szczegółowych warunków uczestnictwa w seansach i wydarzeniach organizowanych przez Kino Muza w Poznaniu: https://www.kinomuza.pl/event/regulamin-i-zasady-bezpieczenstwa/Nina z rodzicami i bratem muszą przeprowadzić się z centrum na