ZAMEK CZYTA „Co robić przed końcem świata”. Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim.

Literatura

ZAMEK CZYTA „Co robić przed końcem świata”. Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim.

TYP: LITERATURA
MIEJSCE: SALA WIELKA
Godzina:18.00
Data: 30.06.2021
Cena: 5 zł

„Co robić przed końcem świata” to wybór tekstów, które powstawały przez ostatnie dwa lata jako podstawa audycji „Kwadrans filozofa”.
„Idee mają konsekwencje – pisze o książce Andrzej Leder. Praktyczne konsekwencje w postaci ludzkich czynów, zachowań i poglądów, których niezmierzona i niebezpieczna różnorodność, obfitość i dziwność, dostępne dzięki światowej sieci, wydają się nie do pojęcia. Otóż Tomasz Stawiszyński pokazuje, że można – i trzeba – rozumieć. Ba, że rozumienie, racjonalne podejmowanie analizy najbardziej dziwnych albo pozornie zupełnie oczywistych ludzkich przekonań zawsze prowadzi nas do teoretycznych założeń, z których splotu owe dziwne oczywistości i oczywiste dziwactwa wyrastają. Reptilianie, wiara we wszechmocną istotę, płaskoziemie i szczucie na LGBT, mindfullness i niepohamowana konsumpcja, dziwność Polski i jej religijnego kapitalizmu – krytyczny umysł filozofa potrafi, krok za krokiem, umieścić każde z tych konkretnych zjawisk we właściwym mu środowisku myślowym, pokazać, jak wyrasta z elementarnych ludzkich potrzeb i uniwersalnego społecznego kontekstu, wreszcie zadać pytanie o to, czy naprawdę tak być musi? Może właśnie to ostatnie pytanie, które można zadać tylko pod warunkiem zrozumienia myślowej konstrukcji, o które opiera się każdy pogląd i każda rzecz, jest znakiem rozpoznawczym najszlachetniejszego filozofowania”.
prowadzenie: Piotr Śliwiński
g. 18 Sala Wielka / bilety: 5 złspotkanie transmitowane także na fb ck zamek, zamek czyta

Współpraca: Wydawnictwo Agora

Tomasz Stawiszyński – filozof i publicysta, autor bestsellerowej książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002) oraz cenionych audycji radiowych. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Od 2016 roku związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Twórca internetowego podcastu „Skądinąd”, czyli rozmów długich, dygresyjnych i o sprawach najważniejszych. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org.

——–
Okładka książki „Co robić przed końcem świata”: utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej grafika składa się z pięciu podłużnych pasków – od najciemnjeszego w kolorze szaro-zielonym na dole po jasnożółty na górze. W centrum każdego znich znajduje się biały półokrąg, który na każym pasku stopniowo się zwiększa. W górrnej części czarną czcionką nazwisko autora, tytuł książki i logo wydawnictwa.

Lokalizacja:
Centrum Kultury Zamek (CK Zamek)
Święty Marcin 80/82
Poznań

Polecamy także: