DZIKIE MIASTO – PTAKI ZAMKU. SPACER Z PAWŁEM PSTROKOŃSKIM

Inne

DZIKIE MIASTO – PTAKI ZAMKU. SPACER Z PAWŁEM PSTROKOŃSKIM

TYPLITERATURA
MIEJSCECENTRUM KULTURY ZAMEK
Godzinag. 9
Data19.06.2021
Cena5 zł

W narożnikach okien jego mieszkania można spotkać lotnych sąsiadów – jaskółki oknówki. Paweł Pstrokoński nie ma do nich pretensji, że trochę hałasują i nieco brudzą. Znikają wraz z chłodami jesieni, pojawiają się na wiosnę. Przez te kilka miesięcy oferują mieszkańcom wysokich bloków najpiękniejsze widowisko – burzliwe ptasie życie, rodzenie się kolejnych pokoleń, karmienie, wyprowadzanie dzieci z gniazd, dramaty utraty domu. Pstrokoński tak pokochał oknówki, że zadedykował im swoją książkę: „Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa” (Wydawnictwo Czarne). Na zaproszenie ZAMKU autor przyjrzy się ptasiemu życiu w murach i okolicy cesarskiego gmachu. Zapraszamy na spacer śladami ptaków, które do życia wybrały centrum miasta.

Paweł Pstrokoński (ur. 1988) – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze do prasy. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” oraz „Zieleni Miejskiej”. Aktywnie włącza się też w działania związane z ochroną przyrody w Warszawie. Razem z oknówkami mieszka na warszawskim Żoliborzu.
prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
g. 9 / zbiórka pod wejściem do Teatru Animacji od strony parku / bilety: 5 zł
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

DZIKIE MIASTO / nowy cykl spotkań w CK ZAMEK
Czy miasto może być „dzikie”? Czy są w nim przestrzenie, którym człowiek nie narzuci swojego porządku? Co się dzieje na „nieużytkach”, kto je zamieszkuje i jak do tego doszło, że nie zostały podzielone, wycenione i zagospodarowane? Cykl spotkań „Dzikie miasto” posłuży nam jako zachęta do wyruszenia w teren i spojrzenia na miasto jako na miejsce empatycznego współegzystowania roślin, zwierząt i ludzi. Kluczowym słowem będą dla nas „relacje” i próba ich uzdrowienia. Zadrzemy głowy i spróbujemy zobaczyć, jak do życia w mieście zaadaptowały się ptaki i co możemy zrobić, żeby czuły się w tym środowisku lepiej. Przyjrzymy się poznańskim drzewom i sprawdzimy, na ile nasze miasto zainfekowane jest „betonozą” – wycinkami, przycinaniem, pielęgnacją drzew prowadzącą do ich obumierania. Zerkniemy w przeszłość i sprawdzimy, czy rozwiązania urbanistyczne sprzed lat, mogłyby się sprawdzić w dobie kryzysu klimatycznego. Z urbanistą i zielarkami wybierzemy się na spacer i spróbujemy zrozumieć ekosystemy miejskich dziczy. Porozmawiamy o synantropii, roślin i naszych relacjach ze zwierzętami – czego mogą nas nauczyć nieoczywiści mieszkańcy terenów miejskich i podmiejskich. Czy jesteśmy w stanie troszczyć się o miejską przyrodę nie ze strachu przed kryzysem klimatycznym, ale w poczuciu wdzięczności i świadomości, że korzystamy z jednego, wspólnego, życiodajnego ekosystemu? Jak zdewaluować pojęcie „użyteczności” w stosunku do miejskich dziczy? Zwierzęta i rośliny miejskie nie respektują praw i granic narzuconych przez człowieka. Wyrywają się spod naszej kontroli, wzbudzając niepokój ludzkich mieszkańców. Czy słusznie? Do rozmów i wypraw w teren zaprosiliśmy ekspertów_tki, aktywistów_tki, przyrodników_czki oraz artystkę wizualną, która nasze refleksje spróbuje zinterpretować narzędziami sztuki. Chcielibyśmy wspólnie spojrzeć na miasto z nowej perspektywy. Wierzymy, że jest dobra, bo zakłada pokojowe współistnienie organizmów z wielu światów. Wydaje nam się, że jest ono konieczne do zachowania równowagi w świecie podlegającym nieustannej presji człowieka i zmierzającym w niepokojącym kierunku.
———–
Okładka książki „Wszystkie okna dla oknówek”: na białym tle graficznie przedstawiona jaskółka oknówka – ma zagięte brązowe skrzydła, granatowe plecy i granatowy, wcięty w literę V ogon. Ma biały brzuch i czarne oko, w dziobie niesie złapanego komara. Nad jaskółką imię i nazwisko autora, pod jaskółką tytuł książki.

Lokalizacja:
Centrum Kultury Zamek (CK Zamek)
Święty Marcin 80/82
Poznań

Polecamy także:

sobota, 19 Cze
10:59

19.06. NA ŁĄCE/prowadzenie: Anna Bogusławska Warsztaty muzyczno-taneczne dla dzieci w wieku 3-5 lat. Kogo możemy zobaczyć i usłyszeć na łące? Czy mieszkańcy łąki potrafią tańczyć i śpiewać? A czy my

sobota, 19 Cze
11:00

19.06.NA ŁĄCE/prowadzenie: Anna BogusławskaWarsztaty muzyczno-taneczne dla dzieci w wieku 3-5 lat.Kogo możemy zobaczyć i usłyszeć na łące? Czy mieszkańcy łąki potrafią tańczyć i śpiewać? A czy my potrafimy ich naśladować?