26 Wrz 2020 - 27 Wrz 2020
10:00
Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej

Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej

Warsztaty

Jesień to dobry czas na prace ogrodowe i robienie zapasów na zimę. Dlatego warto się wybrać na Jesienny Targ Ogrodniczy i Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej, które w ostatni weekend września odbywać się będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Po sukcesie Letniego Targu Ogrodniczego, który był pierwszą imprezą zorganizowaną na targach po lockdownie, przyszedł czas na jego powtórkę w wersji jesiennej. Podczas Jesiennego Targu Ogrodniczego (26-27.09) bezpośrednio od producentów zakupić będzie można rośliny do domu i ogrodu, sadzonki czy cebulki. Na targu pojawi się około 50 stoisk, a oprócz roślin sprzedawane będą też doniczki, dekoracje, mała architektura ogrodowa czy narzędzia, jakie każdy ogrodnik mieć powinien. Działać będzie też sąsiedzki punkt wymiany roślin – to miejsce, w którym zostawić będzie można roślinę, której nie lubimy albo nie potrafimy hodować – i w którym znajdzie ona nowego właściciela.

Sery, miody i nalewki

Miody wytwarzane w starym młynie, konfitury, wędliny bez polepszaczy i soi czy nalewki robione według tradycyjnych receptur nabyć będzie można na Targu Żywności Regionalnej i Ekologicznej. To wydarzenie dla tych, którzy cenią sobie smaczną, dobrej jakości żywność, wytwarzaną w zgodzie z naturą, często tradycyjnymi metodami. Kupić będzie można między innymi warzywa i owoce, ryby, wędliny, sery, słodycze, przetwory, a także piwa i nalewki z różnych, nawet najdalszych zakątków świata. W wydarzeniu udział weźmie także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które na swoim stoisku promować będzie żywność, której nazwy zostały zarejestrowane w unijnym systemie jako Chronione Nazwy Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenia Geograficzne (ChOG) lub Gwarantowane Tradycyjne Specjalności (GTS).

Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej to także warsztaty i animacje dla dzieci. Wszystko po to, by poprzez zabawę nauczyć najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych oraz pokazać, jak różnorodna jest kuchnia polska.

Bezpieczne targi

Grupa MTP dokłada wszelkich starań, by organizowane przez nią wydarzenia były bezpieczne. Zakup biletów na wydarzenia będzie możliwy tylko online (www.ToBilet.pl). Przy wejściach na tereny targowe zamontowane zostały kamery termowizyjne mierzące temperaturę ciała osób biorących udział w wydarzeniu. Uczestnicy targów będą mieli obowiązek zasłaniania nosa i ust. Przestrzenie dla wystawców i zwiedzających aranżowane są tak, aby można było zachować odpowiedni dystans. Na bieżąco dezynfekowane są powierzchnie często dotykane – klamki, poręcze, blaty. Ograniczone jest korzystanie z wind.

Jesienny Targ Ogrodniczy

Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej

26-27 września 2020, godz. 10:00-17:00

Międzynarodowe Targi Poznańskie (pawilony 3 i 3A, wejście dla zwiedzających od Holu Wschodniego (Most Dworcowy), a wjazd autem dostępny jest od strony ul. Śniadeckich)

Bilety: www.ToBilet.pl (jeden bilet obowiązuje na dwa wydarzenia)

Wydarzenia na Fb:

Targ Żywności Regionalnej i Ekologicznej:

https://www.facebook.com/events/636395223958000/?active_tab=about

Jesienny Targ Ogrodniczy: https://www.facebook.com/events/2658331804410365/

Lokalizacja:
Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP)
Głogowska 14
Poznań

Polecamy także:

czwartek, 5 Lis
18:00

Akademia Kulinarna SPOT. to EAT zaprasza na kolejne warsztaty z Mają Skorupską. Tym razem odkryjemy bogactwo smaków i aromatów niezwykle różnorodnego arabskiego ulicznego jedzenia. Maja Skorupska – pasjonatka doskonałego jedzenia