THE FRUITCAKES | Scena na Piętrze

Koncerty

THE FRUITCAKES

W erze dominacji elektroniki, zwrócenie się w kierunku lat 60 i 70 – epoki dla muzyki odmiennej równie stylistycznie, co technicznie od czasów współczesnych – zdaje się być nie tyle eksperymentem, co wręcz przejawem szaleństwa. Jednak w twórczości The Fruitcakes nie ma przypadku – to świadomy dobór środków, dzięki którym powstała wyjątkowa koncepcja zespołu robiącego ogromną różnicę na polskiej scenie muzycznej XXI wieku.

Oddając hołd klasyce rocka końca lat 60′, czego dowodem są silne wpływy The Beatles i sceny psychodelicznej, The Fruitcakes jednocześnie nie odcinają się od współczesności. W muzyce grupy odnaleźć można odniesienia do zespołów takich jak Tame Impala, King Gizzard and The Lizard Wizard czy Wilco. Zespół tworzy muzykę niesamowicie dopracowaną harmonicznie. Obranie tej drogi zaowocowało brzmieniem melodyjnym, pełnym wyszukanych smaczków i nieoczywistości, które finalnie składają się na niezwykle spójny materiał koncertowy.

Grupa zadebiutowała w 2015 roku ciepło przyjętym wśród entuzjastów big-bitu albumem “Cukier, Ciastka, Miłość”, wydanym własnym sumptem. 7 lipca 2017 roku ukazał się krążek zatytułowany “2”, nagrany w całości techniką analogową w studiu im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Pracą nad albumem kierował Maciej Cieślak – współtwórca zespołów Ścianka i Lenny Valentino. Płyta dystrybuowana była przez belgijską wytwórnię [PIAS], stąd album uzyskał ciepłe przyjęcie przez krytyków w Polsce, jak i zagranicą. W ramach promocji “2”, zespół miał okazję wystąpić na kilku festiwalach, w tym na głównej scenie Off Festiwalu, Spring Breaku, Seazone Music, AlterFest, Slot Art Festiwal, Off Camera czy Venegy Fesztiwal na Węgrzech.

Pod koniec 2019 roku zespół podpisał oficjalny kontrakt z wytwórnią [PIAS] Poland & Eastern Europe, więc trzecia płyta zespołu pt. “Into The Sun”, która premierę miała w marcu 2020 roku, ukazała się zarówno w Polsce, jak i w 16 innych krajach europejskich. Album zarejestrowany został w profesjonalnych przestrzeniach studia Tall Pine Records usytuowanego w Kolbudach. Mixem zajął się wspomniany wcześniej Maciej Cieślak, natomiast masteringiem Marcin Cichy, znany m.in. z kolektywu Skalpel.

The Fruitcakes nie silą się na imitowanie muzyki sprzed lat. Nagranie najnowszej płyty było świadomym twórczo procesem, w którym u podstaw komponowania utworów leżał nacisk na brzmieniową spójność, harmonię i dbałość o warstwę liryczną, co dało efekt w postaci materiału wyrazistego i złożonego w swojej strukturze. Zamiast pójść na skróty, zespół pozostał wierny swoim inspiracjom i narzuconym przez nie standardom – słychać to w każdej spośród dziesięciu kompozycji, które znalazły się na “Into The Sun”, płycie, która ma nie tylko przypomnieć o tym, dlaczego muzyka lat 60′ i 70′ wciąż wywiera tak silny wpływ na wielu współczesnych twórców, lecz przywrócić wiarę w twórczość opartą na dążeniu do autentyczności, a nie jedynie efekciarstwa.

Lokalizacja:
Scena na Piętrze
Masztalarska 8
Poznań

Polecamy także:

piątek, 6 Lis
19:00

Sławek Uniatowski wokalista śpiewający barytonem, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista z Torunia. Podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Poznaniu Artysta wykona najlepsze przeboje ze swojego wieloletniego dorobku artystycznego. Sławek Uniatowski jako

niedziela, 21 Mar
20:00

Muzycy zaprezentują materiał z najnowszej płyty zatytułowanej "Bez końca", której premiera zaplanowana jest na wrzesień 2020 roku. Przypomną także kilka utworów z pierwszej płyty "Lunatyk" (wyd. 2018). Najnowszych singli zespołu

piątek, 27 Lis
20:00

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich gitarzystek basowych wystąpi z towarzyszeniem pochodzącego z Houston w Teksasie amerykańskiego gitarzysty. Kompilacja muzyki Joanny i Chuca to niezwykła dawka energii muzycznej i jedyne w