12 Cze 2019 - 16 Cze 2019
18:00
KONGO − HAITI − Pamięć − Obraz − Tożsamość / wystawa

KONGO − HAITI − Pamięć − Obraz − Tożsamość / wystawa

Wystawy

wernisaż oraz wykład prof. Bogumiła Jewsiewickiego
12.06. g. 18 | Sala Wystaw

Wystawa prezentuje cykl obrazów – przekazanych przez prof. Bogumiła Jewsiewickiego Instytutowi Historii UAM – powstałych w ramach projektu badawczego, wspartego finansowo przez Prince Claus Fund, zrealizowanego na kierowanej przez profesora Katedrze Badań Kanady i Porównawczej Historii Pamięci Uniwersytetu Lavala w Quebecu (Kanada), wspólnie z doktorem Carlosem Céliusem specjalizującym się w historii malarstwa Haiti.

W warsztacie zrealizowanym w roku 2005 w Port-au-Prince (Haiti) udział wzięło trzech malarzy kongijskich i sześciu haitańskich. Celem warsztatu było stworzenie w tym samym miejscu i czasie możliwości współpracy i wymiany artystom reprezentującym dwie różne (post)kolonialne kultury, o których można było sądzić, że zostaną one przedstawione jako wspólna praca dzielących to samo doświadczenie (post)kolonialnej przeszłości Kongijczyków i Haitańczyków.
I choć powstałe podczas warsztatów obrazy okazały się częściej osobistą projekcją pamięci przeszłości ich twórców osadzoną w tradycji ich własnych wspólnot, to zarazem, a może właśnie dlatego, warto przyglądać się bogactwu form, barw, stylów, motywów i treści obrazów będących próbą pokazania i opowiedzenia historii własnej Kongijczyków i Haitańczyków jeśli nie razem, to na pewno wobec siebie, a pośrednio także wobec nas – dzisiejszych widzów tej niecodziennej galerii. Jak bowiem zauważa prof. Bogumił Jewsiewicki: Konstruowanie wspólnie podzielanej wiedzy wymaga zawsze bezpośredniej obecności obiektów lub ich re-prezentacji – poprzez sygnały wizualne (…) – w czasie i miejscu, gdzie ludzie dyskutują pewien problem. Wydarzenia czy przedmioty, które w stabilnych sytuacjach społecznych pozostają dla większości ludzi bliskie, pozwalają się wirtualnie uwewnętrznić w umyśle (jako zapamiętane) za pomocą specyficznych środków reprezentujących osobiste doświadczenia, jak np. przedstawienia, przysłowia, (…) magia, wróżbiarstwo, (…) lub opowieści.

prof. Bogumił Jewsiewicki (ur. 1942) – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, etnolog, historyk i afrykanista. Od 1968 do 1976 roku profesor m.in. na Uniwersytecie Lowanium w Kinszasie (Kongo) i Państwowym Uniwersytecie Zairu w Kinszasie (Kongo). W 1977 roku objął profesurę na Uniwersytecie Lavala w Quebecu (Kanada) gdzie kierował do 2009 roku Katedrą Badań Kandy i Porównawczej Historii Pamięci. Jest autorem licznych prac naukowych na temat historii życia codziennego, pamięci społecznej i kultury wizualnej francuskojęzycznej Afryki oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Jedną z osi, wokół której od lat koncentrują się jego badania, pisarstwo i praktyka kuratorska jest malarstwo kongijskie – świadectwo i reprezentacja pamięci, przemian, jakie zachodziły/zachodzą w Kongu w XX-XXI wieku oraz postkolonialne studia porównawcze. Kurator licznych wystaw malarstwa oraz fotografii kongijskiej w Stanach Zjednoczonych i Europie. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, uhonorowany doktoratami honoris causa Uniwersytetu w Lubumbashi (Kongo) oraz Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia).

partner projektu: Instytut Historii UAM w Poznaniu
sponsor: Grupa Projektowa PORT
fotografia: Piotr Namiota

Lokalizacja:
Centrum Kultury Zamek (CK Zamek)
Święty Marcin 80/82
Poznań

Polecamy także:

18.09 - 31.10

Na początku była pajęczyca: sumeryjska Uttu, według Nawahów Na'ashjé'ii Asdzáá, grecka Arachne, w mitologii kultury Indian Hopi Kokyangwuti – kobieta poza czasem, reprezentująca wszystko to, co dobre, wzywana w chwilach,