ALEJA PRAW KOBIET NA OFF CIENMA
g. 18 | Spotkanie z Anną Sulińską („Olimpijki”) i Karoliną Wasilewską („Polka gola! O kobietach w futbolu”) oraz Alicją Zając – trenerką piłkarek Lecha Poznań i Moniką Pyrek, wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku o tyczce.
Moderacja: Hanna Urbaniak
Sala Wielka / bilety: 10 zł
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK, Kina Pałacowego i Zamek Czyta
PJM
Po spotkaniu zapraszamy na seans filmu „Copa 71”
„OLIMPIJKI”
„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich. (opis wydawcy)
ANNA SULIŃSKA (ur. 1983) – badaczka i reporterka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w „Wysokich Obcasach” i „Dużym Formacie”. Autorka reportaży „Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u” i „Olimpijki” oraz współautorka książki z obszaru HR i zarządzania „Od Lokomotyw do Zagubionych. Jakie mamy typy pracowników i jak z nimi postępować”. Książka „Olimpijki” otrzymała nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Srebrny Wawrzyn” oraz została nominowana w plebiscycie na Sportową Książkę Roku 2020, w konkursie Portrety 2020 na najlepszą książkę biograficzną i do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.
„POLKA GOLA”
„To cud, że mamy w Polsce kobiecą reprezentację w piłce nożnej” – mówi jedna z rozmówczyń Karoliny Wasielewskiej. Żeby zostać uznaną piłkarką w naszym kraju, trzeba przejść trudną drogę i pogodzić się z faktem, że na końcu może i czeka chwała, ale o sławie i pieniądzach nie ma co marzyć. Niedofinansowanie kobiecych klubów, opór sponsorów, czy konieczność wyboru między grą a pracą zarobkową lub grą a macierzyństwem – to tylko niektóre z problemów, z którymi mierzą się zawodniczki.
Oparta na rozmowach z uznanymi polskimi piłkarkami grającymi zarówno w polskiej, jak i europejskiej lidzie książka Karoliny Wasielewskiej przybliża czytelnikom sylwetki kobiet, które motywowane pasją do gry zdecydowały się iść na przekór utartym schematom i przekraczać kolejne granice wyznaczane kobietom przez społeczeństwo. Jeśli gdzieś na świecie spełniły się nadzieje feministek na to, że kobiety mogą robić, co chcą, wbrew przewidzianym dla nich przez patriarchat rolom – to właśnie w kobiecym futbolu. (opis wydawcy)
KAROLINA WASIELEWSKA – dziennikarka radiowa i prasowa, w przeszłości związana m.in. z „Newsweekiem”, TOK FM i Radiem ZET, autorka bloga poświęconego karierom kobiet w branży technologicznej Girls Gone Tech oraz dwóch reportaży w formie książkowej: „Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” (Krytyka Polityczna, 2020) oraz „Polka Gola! O kobietach w futbolu” (Krytyka Polityczna, 2024). Prowadzi szkolenia z zakresu inkluzywności w miejscu pracy.
MONIKA PYREK – wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku o tyczce. Aż czterokrotnie udało jej się zrealizować największe marzenie każdego sportowca o udziale w igrzyskach olimpijskich (Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). Poprawiała rekord Polski w skoku o tyczce aż 69 razy. Podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu prowadziła studio olimpijskie w TVP Sport. Od wielu lat działa na rzecz sportowców. Była członkinią komisji zawodniczej European Athletics i World Athletics, członkiem zarządu PKOL i przewodniczącą komisji zawodniczej PKOL. Do dziś pracuje w radzie i komitecie zawodniczym Polskiej Agencji Antydopingowej oraz Zachodniopomorskim Związku Lekkiej Atletyki. Po zakończeniu kariery sportowej spełnia się w fundacji swojego imienia, tworząc liczne projekty promujące sport wśród dzieci i młodzieży. Prowadzi fundusz stypendialny „Skok w marzenia”, który wspiera młodych i utalentowanych sportowców. W 2023 r. Fundacja Moniki Pyrek została wyróżniona podczas Gali Mistrzów Sportu w kategorii Sport bez barier.
ALICJA ZAJĄC – trenerka zespołu piłkarek nożnych Lech Poznań UAM, koordynatorka do spraw szkolenia w akademii piłkarskiej SPARKS POZNAŃ, wykładowczyni w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, futsalistka Mistrzyń Polski UAM Poznań.
HANNA URBANIAK – dziennikarka od 20 lat zajmująca się kobiecym sportem. Pracowała m.in. dla „Gazety Wyborczej”, TVP Sport, Eurosportu i Polskiego Radia. Relacjonowała Igrzyska Olimpijskie Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020, Paryż 2024, a także mistrzostwa świata i Europy w wielu dyscyplinach sportowych. Jednak tą najbliższą jej sercu pozostaje piłka nożna, którą w młodości z zapałem uprawiała.
*******
Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.