Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Palmowską, himalaistką i autorką książki „Zaklętym w górski kamień – Tragedie złotej ery polskiego himalaizmu”!
Krystyna opowie o dokonaniach Polek w Himalajach i Karakorum w okresie złotej ery polskiego himalaizmu, a jest to historia piękna, fascynująca, chociaż czasami tragiczna.
Podczas spotkania będzie można też kupić książki i otrzymać dedykację z podpisem autorki.
BIOGRAM:
Krystyna Palmowska to urodzona 12 listopada 1948 roku w Warszawie taterniczka, alpinistka i himalaistka, dr inż. elektronik, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
Taternictwo uprawiała od 1969 roku, przechodząc w latach siedemdziesiątych w zespole z Anną Czerwińską ambitne drogi w Tatrach, np. diretissimę północno-wschodniej ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej (2159 m n.p.m.) i diretissimę Małego Młynarza (1973 m n.p.m.), a także trudne drogi zimą, np. północno-wschodni filar Ganku (2462 m n.p.m.).
W Alpach przeszła m.in. dwukrotnie północną ścianę Matterhornu (4478 m n.p.m.): najpierw latem 1977 roku z Anną Czerwińską (drugie przejście czysto kobiece), a następnie zimą 1978 roku w zespole z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Wandą Rutkiewicz (pierwsze czysto kobiece przejście zimowe).
Od 1975 uczestniczyła w wielu wyprawach polskich i międzynarodowych w Himalaje i Karakorum. W sierpniu 1975 brała udział w ataku szczytowym na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), który przerwała na wysokości 7600 m n.p.m., aby sprowadzić do bazy chorego oficera łącznikowego, kapitana Saeeda Ahmeda Malika. Współtowarzyszki Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska zdobyły ten ośmiotysięczny szczyt, jako pierwszy czysto kobiecy zespół. W 1986 z Anną Czerwińską i Januszem Majerem wspięła się do wys. 8200 m n.p.m. na południowym filarze K2 (polska droga: Magic Line).
Ogromnymi sukcesami były pierwsze czysto kobiece wejścia: w 1979 na Rakaposhi (7788 m n.p.m.) z Anną Czerwińską (drugi w ogóle, pierwsze w zespole kobiecym); następnie w 1983 podczas dwuosobowej wyprawy (również z Anną Czerwińską) i jako pierwsze na świecie zdobywały w zespole kobiecym Broad Peak (8051 m n.p.m.) i Krystyna stanęła na tym szczycie jako pierwsza kobieta w historii himalaizmu (Ania dotarła na przedwierzchołek Rocky Summit, 8028 m n.p.m.); a w 1985 z Anną Czerwińską i Wandą Rutkiewicz na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.).
Krystyna Palmowska jest autorką lub/i współautorką książek, artykułów prasowych:
„Zdobycie Gasherbrumów” – współautorka pod redakcją Wandy Rutkiewicz, Sport i Turystyka,1979;
„Dwa razy Matterhorn” – współautorka z Anną Czerwińską, Sport i Turystyka, 1980 i 1984;
„K2’86 – Reportaż z wyprawy” – autorka obszernego rozdziału w książce „Expres Reporterów”, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987;
„Zaklętym w górski kamień – Tragedie złotej ery polskiego himalaizmu”, Stapis, 2020, nagroda Grand Prix na Festiwalu Książki Górskiej w Lądku-Zdroju w 2021 roku.
Zajmowała się też tłumaczeniami angielskojęzycznej literatury górskiej, m.in. „Strefa zmierzchu” Alison Osius oraz „Wszystko za Everest” Jona Krakauera.
*******
Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.