ETHNO PORT POZNAŃ 2024 – HARATAGO (Kraj Basków/Francja)

Koncerty

23.06.2024
g. 22:00
Dziedziniec Zamkowy
bielty: 40 zł

HARATAGO (Kraj Basków/Francja)

Lider zespołu, piosenkarz i perkusista Julen Achiary umieszcza pieśni przodków, pasterzy górskich z Kraju Basków w dźwiękach duduka, liry korbowej i violi da gamba. To wynik inspiracji spotkaniami z muzykami tureckimi i azerbejdżańskimi. Haratago eksperymentuje, odkrywa na nowo moc modalnych melodii, którymi są Basa Ahaide. Te „pieśni dzikiego świata” baskijskich pasterzy z Soule, wykonywane solo i a cappella to prawdziwe skarby. Muzycy kwartetu aranżowali je z myślą o Wschodzie i Kaukazie.

Uchem Smolucha

Muzyka Basków, zamieszkujących pogranicze hiszpańsko-francuskie, to podobnie jak język i zwyczaje, bardzo silny element ich tożsamości. Dzięki pieśniom zachowanym w tradycji ustnej przedstawiciele tej jednej z najstarszych grup etnicznych w Europie mogą zajrzeć w głąb swojej historii. A sięga ona czasów jeszcze sprzed przybycia na kontynent Indoeuropejczyków.
Haratago to grupa muzyków, którzy odbywają tę właśnie podróż do przeszłości. Robią to uważnie i cierpliwie. Czerpią z repertuaru archaicznych pieśni z gatunku Basa Ahaide, zachowanych w społecznościach pasterzy z szerokich dolin Zachodnich Pirenejów i dają im drugie, tym razem sceniczne, życie.

Opowieść snuta przez artystów z Hartago jest niezwykle zajmująca. Być może dzieje się tak dlatego, że znaleźli oni bardzo spójny styl, który jednocześnie dociera do sedna pasterskich pieśni i tłumaczy go na instrumentalny język. Dużo w nim głębokiego burdonu basowej violi da gamba, liry korbowej i niezwykłej cytry ttun-ttun.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Dziedziniec Zamkowy


Leave a Reply

Polecamy także:

sobota, 31 sie
18:00

Bandonegro Sextet “We Are Tango”31.08.2024 godzina 18.00Sala Wielkabilety: 149złgotangofestival.comZapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen pasji i magii tanga podczas koncertu "We Are Tango" z udziałem światowej klasy zespołu Bandonegro oraz utalentowanych

niedziela, 27 paź
15:00

Muzyka jest miłością i nikt nie rozumie tego lepiej od maestra André Rieu. Otwórzcie więc swe serca i dajcie się porwać nowemu spektakularnemu widowisku „Potęga miłości” wprost z malowniczego Maastricht.