ETHNO PORT POZNAŃ 2024 – GABBA (Norwegia)

Koncerty

21.06.2024
g. 22:00
Dziedziniec Zamkowy
bilety: 40 zł

GABBA (Norwegia)

Norweski zespół Gabba specjalizuje się w lapońskim bluesie tundrowym. Grupę prowadzi mistrz stylu wokalnego joik John André Eira. Gabba przybliża słuchacz(k)om muzykę rdzennych mieszkańców Europy Północnej. Włącza do swoich występów elementy pustynnego bluesa i jazzu, ale i nuty amerykańskie oraz ludowe. Tradycyjne joiki łączą z samodzielnie komponowanymi utworami. Rezultatem tych działań jest innowacyjne i urzekające doświadczenie muzyczne, przepojone młodzieńczą energią. Gabba prezentuje to, co najlepsze w muzyce świata i nowoczesnych formach.

Uchem Smolucha

Gabba to spotkanie żywiołów. Pochodzące z chłodnej Północy tradycje muzyczne Saamów i norweski folk wychodzą naprzeciw saharyjskim gitarom w stylu zespołów Tinariwen czy Mdou Moctara. Słońce dotyka lodu, a gorący wiatr delikatnie muska surową ziemię. Z tego spotkania rodzi się viddeblues, czyli blues z tundry.
John André Eira, lider grupy, jest mistrzem joiku. Ta tradycyjna technika śpiewu, wywodząca się z kultury rdzennych mieszkańców Północnej Europy, staje się dla niego narzędziem muzycznego eksperymentu. Słychać w nim, poza wspomnianym pustynnym bluesem, harmonie intymnego jazzu czy kojącego ambientu.

Większość kompozycji Gabby jest organiczna, zakotwiczona w rytmie i surowa, choć niepozbawiona także przestrzeni i światła. Bogate instrumentarium zespołu powołuje do życia ekosystem zgrabnych riffów, elektronicznych plam oraz niesfornych szarpnięć, chrapnięć i chrzęstów.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Dziedziniec Zamkowy


Leave a Reply

Polecamy także:

niedziela, 27 paź
15:00

Muzyka jest miłością i nikt nie rozumie tego lepiej od maestra André Rieu. Otwórzcie więc swe serca i dajcie się porwać nowemu spektakularnemu widowisku „Potęga miłości” wprost z malowniczego Maastricht.

niedziela, 1 wrz
15:00

Muzyka jest miłością i nikt nie rozumie tego lepiej od maestra André Rieu. Otwórzcie więc swe serca i dajcie się porwać nowemu spektakularnemu widowisku „Potęga miłości” wprost z malowniczego Maastricht.

niedziela, 3 lis
19:00

Ojciec Ethio-Jazzu, wybitny multiinstumentalista oraz kompozytor Mulatu Astatke wystąpi w listopadzie na dwóch koncertach w Polsce! Muzyk 2 listopada odwiedzi warszawski klub Palladium, a dzień później poznańskie CK Zamek.Mulatu Astatke