ETHNO PORT POZNAŃ 2024 / POTAŃCÓWKA – Tęgie Chłopy (Polska) + Serbska Reja (Niemcy)

Koncerty

20.06.2024 – POTAŃCÓWKA
g. 21:00
Dziedziniec Zamkowy
bilety: 30 zł

TĘGIE CHŁOPY (Polska)

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel muzykujących dawniej na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa.
Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”. W „podnoszeniu” sufitu ewidentnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie(-kinie) kapeli przejechali(-ły) setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. W czerwcu dotrą do Poznania i pograją na ethnoportowej potańcówce.

Uchem Smolucha

W skład Tęgich Chłopów, nazywanych czasem superkapelą polskiej muzyki tradycyjnej, wchodzą artystki i artyści, którzy z niejednego wiejskiego pieca chleb jedli i niejedno wesele ograli. Na scenie w takim formacie zadebiutowali wiele lat temu podczas festynu w Opatowie, zachęceni przez swego mistrza – klarnecistę Stanisława Witkowskiego.
Członkowie grupy to niezwykle charyzmatyczni(-e) muzycy(-czki) i edukatorzy(-ki), wieloletni(-e) organizatorzy(-ki) Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Kontynuują tradycję muzyki regionu kieleckiego, granej w wersji in crudo, czyli „na surowo”. W ich repertuarze znajdziemy zarówno stare trójmiarowe „światówki”, inaczej „chłopy” właśnie, jak i nowsze tanga oraz fokstroty.
Zamaszyste kieleckie melodie wykonywane przez zespół pochodzą przede wszystkim z własnych badań terenowych oraz archiwów fonograficznych. Wprowadzone na nowo do muzycznego krwiobiegu, pełne ikry, wykonane z żarem i żartem, porywają do tańca nawet najbardziej opornych.
——————————————————-
SERBSKA REJA (Niemcy)

Serbska Reja to grupa przyjaciół z Lipska w Saksonii. Jej członkowie pochodzą z regionu Łużyc Serbskich, Niemiec, Bułgarii i Stanów Zjednoczonych Kontynuują poprzez swoją twórczość kulturę Serbołużyczan, rdzennej mniejszości zachodniosłowiańskiej zamieszkującej wschodnią część Niemiec – Łużyce. Tamtejsza ludność ma swoje własne języki, kulturę, zwyczaje, pieśni, tańce i historię.

Na swoich koncertach grają i uczą unikalnych serbołużyckich tańców w kręgu, a także popularnych tańców ludowych, takich jak walc, mazurek i polonez. Na Festiwalu Ethno Port wystąpią w ramach potańcówki. Nie przygotowuj się wcześniej, po prostu załóż wygodne buty lub ściągnij je w ogóle i daj porwać się Serbskiej Rei do „potańca”!

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Dziedziniec Zamkowy


Leave a Reply

Polecamy także:

czwartek, 10 paź
19:00

W maju 2024r Sławek Uniatowski świętował swoje 40 urodziny. Z tej okazji zaprasza na wyjątkowe, koncerty „OVER 40”, podsumowujące jego drogę artystyczną.Takiego koncertu jeszcze nie było: największe przeboje od Wodeckiego

sobota, 29 cze
20:00

29.06MOJA MUZYKA #116g. 20 | Koncert „Afterimage”Sala Wielka / bilety: 10 zł„Afterimage” to audiowizualny koncert łączący grafikę kinetyczną z dźwiękiem.Artyści zaprezentują projekt, w którym muzyka komponowana na żywo i obraz

sobota, 28 wrz
20:00

Zapraszamy na specjalny program przygotowany z myślą o wszystkich, którzy chcą zaznajomić się z twórczością jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych, a także jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii.Podczas koncertu

poniedziałek, 25 lis
17:00

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.Dla