FESTIWAL FABUŁY CZAS OPOWIADANIA: Grzegorz Bogdał, Barbara Klicka, Małgorzata Rejmer

Inne

SPOTKANIE AUTORSKIE W RAMACH FESTIWALU FABUŁY
CZAS OPOWIADANIA: Grzegorz Bogdał („Idzie tu wielki chłopak”), Barbara Klicka („Reneta”), Małgorzata Rejmer („Ciężar skóry”)
prowadzenie: Urszula Putyńska

Jeszcze niedawno opowiadania kojarzyły się raczej z zacną klasyką polską i obcą niż z żywą współczesnością. Życie literackie, rynek zniechęcały do wydawania prozatorskiej krótkiej formy. Od niedawna to się zmienia, opowiadanie wróciło efektownie, w różnorodności form i tematów. Jest laboratorium współczesnej polskiej literatury i wizytówką talentów. Pisarki i pisarze posługując się nim, pozwalają sobie na więcej, ryzykują i często uzyskują świetne efekty.

Grzegorz Bogdał (ur. 1984) – autor opowiadań. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Piśmie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. Za debiutancki zbiór „Floryda” (2017) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. W 2023 r. ukazał się jego kolejny tom opowiadań „Idzie tu wielki chłopak”, za który otrzymał nominację do Paszportów Polityki oraz „Odkryć Empiku”.

Barbara Klicka – pisarka, redaktorka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka książek poetyckich, powieści oraz tekstów scenicznych. Debiutowała książką poetycką „Wrażliwiec” w 2000 r. W 2012 r. wydała tom „same same” nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. W 2015 r. ukazała się książka „nice”, za którą otrzymała w 2016 r. Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 r. napisała poemat sceniczny „Elementarz”. W 2019 r. zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Zdrój” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. W 2021 r. ukazała się jej ostatnia książka poetycka pod tytułem „allel”, a w październiku 2023 r. powieść „Reneta” (WAB). Była redaktorką kwartalnika o żydowskiej literaturze i sztuce „Cwiszn” (w latach 2010‒2014). Felietonistka i redaktorka „Dialogu” i „Dialogu Puzyny”. Od 2022 r. jurorka Nagrody Literackiej Gdynia. Od 2023 r. prowadzi „Podcast Dwutygodnika ‒ magazynu o kulturze”.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) – pisarka, reporterka i publicystka. Debiutowała w 2009 r. powieścią „Toksymia”, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody PTWK. Przez osiem lat mieszkała na Bałkanach, czego rezultatem są jej dwie książki reporterskie „Bukareszt. Kurz i krew” (2013) o Rumunii oraz „Błoto słodsze niż miód” (2018) o Albanii. Za pierwszą z nich otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką Gryfia i Nagrodę TVP Kultura. „Błoto słodsze niż miód” przyniosło jej Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę im. Arkadego Fiedlera. Wielokrotnie nominowana, m.in. do nagród Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, National Geographic Traveler i innych. Wyróżniona tytułem Młodej Ambasadorki Polszczyzny. Jej książki ukazały się w dziewięciu krajach.

Urszula Putyńska − doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na współczesnej literaturze chorwackiej, kinie jugosłowiańskim i postjugosłowiańskich kinematografiach narodowych, a także na relacjach kina i literatury. Artykuły naukowe, recenzje, przekłady i teksty krytycznoliterackie publikowała m.in. w czasopismach „Images. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”, „Hrvatski filmski ljetopis”, „Poznańskie Studia Slawistyczne” oraz na portalach internetowych Kultura u Podstaw i Zamek Czyta.
Cena: 7 zł (spotkanie), 40 zł (karnet)

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także: