ZAMEK CZYTA „Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język” Spotkanie autorskie z Jagodą Ratajczak

Inne

ZAMEK CZYTA
„Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język”
Spotkanie autorskie z Jagodą Ratajczak

Typ: Literatura
Miejsce: Scena Nowa
Godzina: 18.00
Data: 23.11.2023
Cena: 5 zł

moderacja: Maria Krześlak-Kandziora

Dlaczego tak chętnie oceniamy to, jak inni mówią po angielsku? Skąd bierze się wstyd i strach przed mówieniem w języku obcym? Jaką rolę w tworzeniu naszej relacji z nowym językiem odgrywają system edukacji, nierealistyczne oczekiwania oraz inni ludzie? Czy perfekcjonizm pomaga czy przeszkadza w nauce języka obcego?

W swojej drugiej książce – opowieści z pogranicza popularnonaukowego eseju i reportażu – Jagoda Ratajczak przygląda się temu, jak standardy poprawnościowe potrafią zmienić się w narzędzia, które służą segregacji i dyskryminacji. Pokazuje też, jak sami postrzegamy wszelkie odstępstwa od języka przyjętego jako normę. I czy takowa w ogóle istnieje?

Autorka rozmawia z nauczycielkami, poliglotami, psycholożkami, wreszcie zwykłymi użytkownikami języka – w tym przedstawicielami pokolenia, które pamięta powszechne wprowadzenie języka angielskiego do szkół, z osobami z jąkaniem i migrantkami piszącymi nowy rozdział swojej językowej historii. Zagląda do dzieł słynnych fonetyków i lingwistek, cytuje badania, wertuje słowniki, nie zapomina jednak o codziennych doświadczeniach. Ostatecznie bowiem to praca w angielskiej kancelarii albo wyprawa po pomidory do polskiego rolnika mogą stać się prawdziwym językowym poligonem. [opis wydawcy]

JAGODA RATAJCZAK – filolożka, tłumaczka przysięgła i konferencyjna, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Absolwentka Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Debiutowała książką „Języczni. Co język robi naszej głowie” (2020), pierwszą w Polsce publikacją popularnonaukową poświęconą wielojęzyczności. W swoich mediach społecznościowych upowszechnia wiedzę o językoznawstwie i przekładzie specjalistycznym. Mieszka w Poznaniu.

MARIA KRZEŚLAK-KANDZIORA – w 2012 roku założyła księgarnię Bookowski, by po siedmiu dobrych latach rozstać się z nią i rozpocząć pracę w Zespole ds. Literatury Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, gdzie pracuje do dziś. Dla portalu Kultura u Podstaw pisze o przyrodzie i literaturze, prowadzi spacery i spotkania z pisarzami_rkami i przyrodnikami_czkami zarówno w instytucjach kultury, jak i na piknikach i festiwalach. Od 2022 roku współpracuje z warszawską School of Form, prowadząc gościnne zajęcia z czytania literatury przyrodniczej. Od stycznia do maja 2022 roku współpracowała z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży przy promocji podlaskiego cyfrowego repozytorium przyrodniczych danych naukowych Open Forest Data.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także:

niedziela, 10 gru
18:00

jaMY #naTaczaka to cykliczne spotkania improwizacji ruchu i dźwięku, organizowane w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. To spotkania otwarte dla każdej osoby, które zachęcają do grupowej improwizacji ruchu i

niedziela, 10 gru
13:30

RODZINNE ZWIEDZANIE ZAMKUTYP: HISTORIA I ZWIEDZANIEMIEJSCE: CK ZAMEKGodzina: 13.30Data: 10.12.2023Cena: 12 (u), 15 (n) złZorganizuj niezapomnianą przygodę dla swojej rodziny. Odkrywaj zabytkowe wnętrza jednego z najmłodszych Zamków w Europie wraz