„Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz,(…)” Spotkanie autorskie z Pauliną Reiter ALEJA PRAW KOBIET

Inne

„Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz,(…)”
Spotkanie autorski/ ALEJA PRAW KOBIET

e
z Pauliną Reiter/

Typ: Literatura
Miejsce: Sala Wielka
Godzina: 18.00
Data: 30.11.2023
Cena: 5 zł

„Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo”
moderacja: Agnieszka Maciejewska

Tłumaczenie na PJM.
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta

Cykl spotkań pt. Aleja Praw Kobiet został zainicjowany w ubiegłym roku. Jego ideą było upamiętnienie kolejnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych oraz wpisanie się w program wydarzeń związanych z nazwaniem jednej z poznańskich ulic Aleją Praw Kobiet. Wywalczone w 1918 roku prawa miały już wtedy szersze znaczenie: dotyczyły nie tylko udziału w wyborach, ale także umożliwienia dostępu do nauki, do pracy, do samostanowienia i decydowania o sobie w sprawach światopoglądowych, do uczestniczenia w pełni w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym czy wreszcie – prawa do mówienia własnym głosem.

×××
Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę być pierwszą kobietą w historii, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”.

Paulina Reiter, redaktorka „Wysokich Obcasów”, w swojej fascynującej reporterskiej biografii opowiada o Pani Kapitan, jej życiu i morskich przygodach. Na czele z tą najważniejszą – 30 tysiącami mil morskich samotności i prób dogadania się z żywiołem. „Samotne oceany” to nie tylko historia o odwadze, o żeglarstwie bez GPSa i o kobietach na morzu, ale także o miłości. Paulina Reiter szuka też odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że tak niewiele osób w Polsce słyszało o Krystynie Chojnowskiej–Liskiewicz i przywraca pamięć o zapomnianym wyczynie Pani Kapitan. [opis wydawcy]

PAULINA REITER – autorka i redaktorka związana z „Wysokimi Obcasami”, gdzie opowiada historie kobiet, pisze o prawach kobiet, podejmuje kwestie feministyczne.

AGNIESZKA MACIEJEWSKA – urzędniczka, dziennikarka, żeglarka, harcerka, przewodniczka po Poznaniu. Przez 23 lata, przy mikrofonie Polskiego Radia w Poznaniu, zajmowała się codziennością miasta. Zawsze blisko kultury, ale też grup słabszych społecznie, w środku inicjatyw ważnych dla ludzi. Teraz w Urzędzie Miasta Poznania „walczy” o jego dostępność dla mieszkańców mających dodatkowe potrzeby. Usprawnia też komunikację wewnątrz różnych grup. Obserwuje, słucha, rozmawia, opowiada – najchętniej o kinie, książkach i relacjach. Odpoczywa ciężko pracując, najchętniej na zimnym morzu pod żaglami.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także:

czwartek, 7 gru
20:00

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Krzysztofem Wielickim!Urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej w Wielkopolsce – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista – jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył