OBECNOŚĆ: „Thank You Very Much” – Claire Cunningham (National Theatre of Scotland i Manchester International Festival)

Spektakle

13 i 14.10.2023
PROJEKT OBECNOŚĆ / PRESENCE

g. 19 | Spektakl gościnny „Thank You Very Much” – Claire Cunningham (National Theatre of Scotland i Manchester International Festival)

Sala Wielka / bilety: 40 zł (n), 30 zł (u) / czas trwania: 90’ / wiek: 12+

Spektakle w języku angielskim z polskimi napisami. Prezentacja drugiego spektaklu (14.10) dodatkowo
z tłumaczeniem na PJM.

Światowej sławy szkocka choreografka Claire Cunningham wraz z zespołem czołowych artystów i artystek z niepełnosprawnością zapraszają na niezapomniany wieczór, podczas którego odkryją przed widzami oraz widzkami olśniewający i tajemniczy świat tribute artist, czyli artystów składających hołd wielkim postaciom sceny.

„Thank You Very Much” wkracza na scenę z dowcipem, splendorem, blichtrem i pulsującą energią muzyką. To spektakl, który przemierza ścieżki i bezdroża społecznych wyobrażeń o normalności i burzy mit o tym, jakie powinny być ciała. Tancerze zakładają swoje lśniące kostiumy i pytają: kim staraliśmy się być przez całe życie? Czy kiedykolwiek był to nasz wybór? I czym tak naprawdę jest the wonder of you, cudowność, o której śpiewał Presley?

CLAIRE CUNNINGHAM – jest performerką i twórczynią multidyscyplinarnych spektakli, jedną z najbardziej cenionych, odnoszących sukcesy i dynamicznych choreografek w Szkocji. Jako artystka samoidentyfikująca się jako osoba z niepełnosprawnością należy do światowej czołówki twórców i twórczyń teatralnych o nienormatywnych ciałach. W swojej pracy często opiera się na niestandardowym wykorzystaniu kul ortopedycznych oraz eksploracji potencjału jej własnej fizyczności, przy świadomym odrzuceniu tradycyjnych technik tanecznych (opracowanych dla ciał „pełnosprawnych”).  
„Myślę, że moja twórczość mieści się w ramach tańca współczesnego, ale zawsze jest w niej też dużo tekstu. Lubię brać na artystyczny warsztat skomplikowane, osobiste czy też zniuansowane idee dotyczące polityki niepełnosprawności i rozpracowywać je w sposób łatwy do zrozumienia, szczególnie jeśli chodzi o nowe koncepcje tego, jak publiczność może postrzegać niepełnosprawność” – opowiada o swojej twórczości Cunningham.

„Spektakle Claire ujawniają niespokojną wyobraźnię i innowacyjne podejście do choreografii, mocno zakorzenione w przeżywanym doświadczeniu artystki samoidentyfikującej się jako niepełnosprawna oraz w pełnym współczucia aktywizmie, który kwestionuje wyobrażenia o normatywnym ciele. Wplatając do swoich realizacji akrobacje w powietrzu (aerializm), taniec, śpiew i tekst, Cunningham stworzyła serię spektakli, które rzucają wyzwanie tradycyjnym ideałom fizyczności i potencjałowi teatralności, jednocześnie zachowując intelektualny rygor i pragnienie stworzenia bardziej przyjaznych relacji między wykonawcami, publicznością i dzielonymi przez nich przestrzeniami” – pisze o twórczości Claire Cunningham Gareth K. Vile, szkocki krytyk teatralny, wykładowca, wydawca „Edinburgische Dramaturgie”.

reżyseria i choreografia: Claire Cunningham
drugi reżyser: Dan Watson
dramaturgia: Luke Pell
scenografia: Bethany Wells
kreator dźwięku: Matthias Herrmann
kreator świateł: Chris Copland
wystepują: Claire Cunningham, Tanja Erhart, Jo Bannon, Vicky Malin
tłumaczenie na PJM (spektakl 14.10): Marta Jaroń
produkcja: Manchester International Festival i National Theatre of Scotland we współpracy z Claire Cunningham Projects i Kunstenfestivaldesarts, przy wsparciu National Lottery w ramach inicjatywy Creative Scotland

Spektakl prezentowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Leave a Reply

Polecamy także:

poniedziałek, 11 gru
18:00

Autor: Elżbieta JodłowskaFascynacja tym spektaklem przeszła najśmielsze oczekiwania. Pomimo ponad stu realizacji spektaklu w samym Poznaniu, zainteresowanie jest nadal ogromne. Na prośbę widzów, już 25 stycznia 2015 roku Klimakterium.. i

poniedziałek, 9 paź

*******Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

niedziela, 8 paź
19:00

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o Niej opowiadamy. Będziemy snuć opowieść o tym co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania

sobota, 21 paź
20:00

HENRIK IBSENWRÓG LUDUto nie będzie potrzebne dzisiejszego wieczoru nie zamierzam mówić o tym świństwie które pleni się w zakładzie uzdrowiskowym dzisiaj posłuchacie o czymś zupełnie innym gdyby jeszcze kilka dni

niedziela, 10 gru
18:00

Po 6 latach od wydania albumu "Miód i dym", Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem!O tym, co w tym czasie przeżyła, czego się nauczyła, o czym wciąż marzy, co chciałaby

piątek, 13 paź
20:00

„A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść