NAJLEPSZE POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE 2022 v1

Kino

VICTORIA
Polska 2022, 28 min.
Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność…
Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) – atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę… Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania… Przesyłki, która trafić miała w ręce “wyzwolonej” sąsiadki Wioli (Małgorzata Bogdańska).
Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film Karoliny Porcari ma na koncie również Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina oraz Nagrodę firmy “dr Irena Eris” za “najodważniejsze spojrzenie” 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zdobyła także Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany był do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”.
Karolina Porcari – mająca włosko-polskie korzenie aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka i reżyserka. Autorka “Victorii” jest absolwentką Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu “Studio Prób” w warszawskiej Szkole Wajdy.

VICTORIA
Reżyseria: Karolina Porcari
Scenariusz Karolina Porcari, Krzysztof Szekalski
Obsada: Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus, Małgorzata Bogdańska
Zdjęcia: Tomasz Wierzbicki
Scenografia: Mateusz Mioduszewski
Kostiumy: Olga Turczak
Muzyka: Hubert Zelmer. Joanna Halszka Sokołowska, Daniel Pigoński
Dźwięk: Natalia Sikorska, Bartosz Putkiewicz
Montaż: Anna Morawiec
Charakteryzacja: Marta Szczerkowska
Kierownictwo produkcji: Natalia Kuna
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka.
Koprodukcja: TVN Films, Mizar Films, All For Movies
Współfinansowanie; Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Polska 2022, 29 min.
Opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy…
W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję online.
Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie polskim. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Followers. Odpalaj lajwa” uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina. Film otrzymał także dwie nominacje do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za kreacje Adama Borysowicza i Ignacego Lissa.
Jakub Radej – urodzony w 1991 roku reżyser i scenarzysta krótkich form fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i wideoklipów. Studiował w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach i Szkole Wajdy. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. za najlepszy dokument w Clermont-Ferrand 2018 czy za najlepszy dokument oraz najlepszą fabułę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2017 i 2018 roku.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Reżyseria: Jakub Radej
Scenariusz: Jakub Radej
Obsada: Ignacy Liss, Adam Borysowicz, Wiktoria Kruszczyńska, Maja Wolska, Katarzyna Herman, Zofia Świątkiewicz, Wiktoria Supryn, Sławomir Grzymkowski, Jan Mela, Marta Ścisłowicz
Zdjęcia: Mateusz Golis
Scenografia: Alicja Kokosińska, Maciej Perkowski
Kostiumy: Wiola Uliasz
Dźwięk: Anna Stadniczeńko
Montaż: Paweł Łukaszewski
Charakteryzacja: Katarzyna Berć
Kierownictwo produkcji: Edyta Bełza
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Mizar Films
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka
Koprodukcja: TVN Film, CANAL+ Polska, All For Movies
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

WRÓBEL
Polska 2022, 24 min.
Historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie…
Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?
Film miał światową premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.
Marcin Janos Krawczyk – aktor, reżyser, scenarzysta, producent. Urodzony w 1978 roku. Członek SFP. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz PWST we Wrocławiu. Po szkole teatralnej pracę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Reżyser filmów dokumentalnych „Rendez-vous”, „Sześć tygodni”, „Matka 24h” oraz „Ziemia bezdomnych”, prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na MFF w Berlinie, Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów Hot Docs.
Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Scenariusz: Jarosław Strzała
Obsada: Zuzanna Wierzbińska, Dariusz Toczek, Bartosz Obuchowicz, Robert Wrzosek
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Igor Przebindowski, Marcin Sady
Scenografia: Natalia Grabowska
Kostiumy: Anna Marciniak-Ławska
Charakteryzacja: Olivia Dudek, Staszek Doliński
Dźwięk: Paweł Rytelewski
Montaż: Mirosław Kłopotowski
Reżyser castingu: Marta Żywiec
Kierownictwo produkcji: Barbara Ławska
Producent wykonawczy: Marcin Janos Krawczyk
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Janos Film Production
Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: TVN Film
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Kino Rialto
Dąbrowskiego 38

60-832 Poznań

Polecamy także:

czwartek, 23 mar
20:45

"Il Boemo"reż. Petr VaclavCzechy 2022Filmowa opowieść o zapomnianym muzycznym geniuszu Il Boemo, to niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. Ukazane są losy

sobota, 25 mar
12:00

Jesteście gotowi na prawdziwą magię? Zapraszamy do szkoły, której uczniowie zaprzyjaźniają się z zaczarowanymi zwierzętami! Zagadka, przyjaźń i gadający lis już od pierwszego dnia czekają na nową uczennicę Idę. Co

czwartek, 23 mar
19:00

VICTORIAPolska 2022, 28 min.Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność...Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) - atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z

sobota, 27 maj
11:00

PORANKI RODZINNE to kultowe spotkania dla najmłodszych widzów i widzek Kina Muza (3-6 lat). Szukacie idealnego miejsca na pierwszą w życiu wizytę w kinie Waszej pociechy? A może maluchy pokochały

sobota, 15 kwi
15:30

Wystawa w kinie - Mary Cassatt. Malarstwo nowoczewsnej kobiety + Spotkanie z Philem Grabsky'mMary Cassatt. Impresjonistyczne malarstwo nowoczesnej kobietyReżyseria: Ali RayCzas trwania: 93 minutyPremierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie”

środa, 12 kwi
17:00

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song„Alleluja”. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda CohenaWystępują: Leonard Cohen, Jeff Buckley, John Cale, Brandi Carlile, Eric Church, Judy Collins, Bob Dylan, Sharon Robinson, Rufus