One way ticket | Sibiu Ballet Theatre | Festiwal “Granice Natury – Granice Kultury”

Spektakle

„Miliony emigrantów z byłych komunistycznych krajów Europy Wschodniej, zauroczonych mirażem lepszego życia, każdego roku przybywa na Zachód w poszukiwaniu godnej przyszłości. One way ticket to historia tych wszystkich, którzy zostawili swoje rodziny i wyruszyli ze Wschodu – z Bałkanów – na Zachód. Dla wielu z nich duże różnice kulturowe, surowość i sztywność nowych społeczności sprawiają, że proces integracji jest prawie niemożliwy, a wielu z tych, którzy wyjechali, zostaje uwięzionych między dwiema rzeczywistościami: kraju ojczystego, do którego już nie czują przynależności, oraz kraju przybranego, w którym – być może – w pełni nigdy się nie zasymilują. One way ticket to choreograficzny esej o korzeniach i wykorzenieniu. O spotkaniach i samotności”
. – Sandra Mavhima, choreografka

Choreografia: Sandra Mavhima

Scenografia: Radu Aldea
Asystentka choreografki: Adela Floricioiu

Muzyka: Adrian Enescu

Światła: Radu Drusan
Obsada: Bella Gilligan, Tereza Dragomir, Ayaka Nagai, Maria Trabalon, Candela Nieto, Beatriz Reis/Monica Viqueira, Mattia Longhitano, Guido Sarnataro, Henrique Ferreira, Kenichi Murata, Lazaro Ortega, Manuel Sanchez/Fulvio Zamagna

Sandra Mavhima – absolwentka The National Ballet School Floria Capsali oraz The National University of Theater and Cinematography I. L. Caragiale. Jej występy były prezentowane na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Libanie, Tajlandii, a film tańca „Collective Identity” został wybrany przez Essential Dance Film – TenduTv (USA) do grona najbardziej reprezentatywnych filmów tanecznych 2012 roku na świecie. Przez lata tworzyła choreografie do spektakli teatralnych i tanecznych, reklam telewizyjnych oraz teledysków we współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi artystami. W 2021 roku wydała książkę „The choreographic language in the experimental film” (wydawnictwo Artes Publishing House), będącą badaniem w dziedzinie kinematografii i mediów nad praktykami choreograficznymi ukształtowanymi na przestrzeni XX i XXI wieku.

Jej działalność była i jest wspierana przez takie instytucje jak French Institute Bucharest, Romanian Cultural Institute, Cervantes Institute, Municipality Cultural Center of Bucharest – ArCub, National Dance Center Bucharest, Nottara Theater, National Theater Bucharest, Mic Theater, National Museum of Contemporary Art, Center National Choreographique d’Orleans, Panta Rei Dance Theater Norway, Institute for Multidisciplinary Research in Arts UNAGE, etc. Obecnie jest adiunktem na „George Enescu” National University of Arts w Jassach oraz choreografką współpracującą z Sibiu Ballet Theatre.

Informacje o Sibiu Ballet Theatre (Teatrul de Balet Sibiu / TBS):

Sibiu Ballet Theatre (Teatrul de Balet Sibiu / TBS) powstał w 2008 roku z corps de ballet Sibiu House of Culture – instytucji podległej Radzie Lokalnej Sybina i Urzędowi Miasta Sybin. W roku powstania SBT liczyło zaledwie dziesięciu tancerzy, dziś jest to 38 członków, pochodzących z Rumunii, ale także z Nowej Zelandii, Australii, USA, Kanady, Japonii, Dominikany, Ekwadoru, Kuby, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainy. Sibiu Ballet Theatre jest pierwszym międzynarodowym zespołem baletowym w Rumunii – model ten został później przyjęty przez inne rumuńskie zespoły baletowe.

Tym, co wyróżnia Sibiu Ballet Theatre spośród rumuńskich zespołów, jest nie tylko międzynarodowy zespół tancerzy i tancerek, ale także repertuar, który skupia się nie tylko na balecie klasycznym, ale obejmuje również produkcje tańca współczesnego i baletu neoklasycznego. Co więcej, Sibiu Ballet Theatre jest jedynym zespołem tanecznym w Rumunii, który każdego roku poszerza swój repertuar o pięć nowych premier. W repertuarze SBT znajdują się najważniejsze tytuły z klasycznego repertuaru choreograficznego: „Jezioro łabędzie”, „Córka źle strzeżona”, „Korsarz”, „Don Kichot”, „Coppelia”, „Śpiąca królewna”, „Romeo i Julia”, „Giselle”, „Dziadek do orzechów”, „Rajmonda”, „Szeherezada”, „Paquita”, „Chopiniana”, „Bajadera”, „Arlekinada”.

Spośród całej neoklasycznej i współczesnej choreografii, jaką SBT ma w swoim repertuarze, należy wymienić: „I’m a Communist Biddy!” – spektakl inspirowany powieścią o tym samym tytule autorstwa Dana Lungu (powieść przetłumaczona na co najmniej dziesięć języków – w polskiej wersji: „Jestem komunistyczną babą!”), „Check, please!”, „Impetus”, „Missa Prophana”, „Pory roku”, „Cudowny Mandaryn”, „City Beat”, „The Ionesco Trilogy” (SBT to jedyny zespół taneczny w Rumunii, którego repertuar obejmuje przedstawienie inspirowane twórczością Eugena Ionesco), „Nikita” (inspirowany poezją Nichity Stănescu), “Peer Gynt”, “Class Concert”, “Senses”, “Einstein”, “Tristan and Isolda.Freedom.Straussiana”, “When in Darkness”, “Bolero”, “Soft Power’’.

Innym celem, który SBT realizuje od kilkunastu lat, jest angażowanie nowych pokoleń tancerzy. Począwszy od 2008 roku SBT organizuje w Sybinie „Międzynarodowy Konkurs Tańca Klasycznego i Współczesnego” – imprezę, w której co roku bierze udział ponad 200 osób z całego świata, a ważne postacie międzynarodowego tańca zasiadają w jury i występują na scenie.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Polski Teatr Tańca
Stanisława Taczaka 8

61-818 Poznań

Polecamy także:

piątek, 31 mar
19:30

STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZMATKA„Skomponowałem w wagonie, jadąc do Jaworskich pod Warszawę, potworny dramat Czystej Formy pt. MATKA. O ile mi się uda, będzie wprost cudowne” — pisał Witkacy w liście do

sobota, 13 maj
20:00

45 ukazuje historię młodych tancerzy, dotykając - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Twórcy pragną pokazać

niedziela, 2 kwi
17:00

STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZMATKA„Skomponowałem w wagonie, jadąc do Jaworskich pod Warszawę, potworny dramat Czystej Formy pt. MATKA. O ile mi się uda, będzie wprost cudowne” — pisał Witkacy w liście do

piątek, 21 kwi
19:30

RECITAL ANDRZEJA LAJBORKAŚWIAT NIE JEST TAKI ZŁYPo dwóch koncertach poświęconych rosyjskiej piosence literackiej zapraszam Państwa na spotkanie o nieco innym charakterze: z polskimi szlagierami z lat 50. XX wieku. I

piątek, 31 mar
19:00

Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy

niedziela, 16 kwi
17:00

wkrótce*******Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.