Ludzie Gór | Ewa Panejko-Pankiewicz i Anna Kamińska w Poznaniu

Inne

Ludzie Gór | Ewa Panejko-Pankiewicz i Anna Kamińska w Poznaniu
TYTUŁ SPOTKANIA
„Kobiety w górach, matki w górach”

Spotkanie z EWĄ PANEJKO-PANKIEWICZ, himalaistką, partnerką Wandy Rutkiewicz i ANNA KAMIŃSKĄ, pisarką, biografką Wandy Rutkiewicz

W tym roku mija 70 rocznica urodzin ikony światowego himalaizmu Wandy Rutkiewicz, patronki 2022 roku. Himalaistka, zdobywczyni szczytów ośmio- i siedmiotysięcznych Ewa Panejko-Pankiewicz wspinała się w górach wspólnie z Wandą Rutkiewicz. Chodziła w góry zarówno z kobietami, które nie miały dzieci, tak jak Wanda Rutkiewicz jak i z matkami. Na przykład z himalaistkami Haliną Krüger-Syrokomską, czy ze zmarłą niedawno Anną Czerwińską.

Dlaczego kobiety, które mają dzieci i chodzą w góry, budzą ogromne emocje? Jaką partnerką górską była Wanda Rutkiewicz? Jaką przygodą są kobiece wyprawy w góry? Spotkanie nasze poświęcimy na znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania, związane z himalaizmem, uprawianym przez kobiety.

Na zdjęciach i filmach towarzyszyć nam będą najważniejsze postaci kobiece w historii polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, jej partnerka i mentorka w górach Halina Krüger-Syrokomska oraz Anna Czerwińska.

BIOGRAMY
Ewa Panejko-Pankiewicz – himalaistka. W 1990 r. weszła wraz z Wandą Rutkiewicz na Gasherbrum I (8035 m n.p.m.), ustanawiając pierwsze samodzielne wejście na ten szczyt w zespole kobiecym. Zdobywczyni z 1994 r. Shisha Pangmy (8013 m n.p.m.) w austriackiej wyprawie kobiecej. W samodzielnym zespole kobiecym wchodziła też wraz z Wandą Rutkiewicz na Kanczendzongę w Himalajach, czy na Makalu, uczestnicząc w wyprawie japońskiej. W zespołach kobiecych pokonała tak trudne drogi w Tatrach, jak np. Heinricha-Chrobaka na Kazalnicy Mięguszowieckiej wraz z Danutą Wach, czy jedną z najtrudniejszych dróg zimowych w rejonie Morskiego Oka, a mianowicie Filara Węgrzynowicza m.in. w towarzystwie Wandy Rutkiewicz. Jej mężem był himalaista Krzysztof Pankiewicz, z którym ma syna Ryszarda. Ewa z wykształcenia jest mgr chemii, z zawodu przedsiębiorczyni. Pracowała też jako instruktorka alpinizmu w Polskim Związku Alpinizmu. Mieszka w Łodzi.

Anna Kamińska – pisarka, autorka książek o himalaistkach Wandzie Rutkiewicz „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” oraz jej partnerce górskiej Halinie Krüger-Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej” za którą otrzymała Grand Prix w konkursie na Książkę Górską roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz Nagrodę Literacką Zakopanego 2020 r. Książka „Wanda” była w 2017 r. jedną z najchętniej czytanych biografii w Polsce i zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2017, ukazała się w tłumaczeniu hiszpańskim, obecnie przygotowanie w języku litewskim. Wydała też inne książki w Wydawnictwie Literackim m.in. o Puszczy Białowieskiej. Zapalona czytelniczka i pasjonatka swojej pracy reporterskiej, której efektem są kolejne książki. Mieszka pod Warszawą.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Lokalizacja:
Kino Rialto
Dąbrowskiego 38

60-832 Poznań

Polecamy także:

sobota, 1 kwi
11:00

Warsztaty Animowany kalejdoskoppierwszy termin kwietniowy: 01.04, g. 11-14,drugi termin kwietniowy: 22.04, g. 11-14Warsztat z animacji poklatkowej dla młodzieży (11‒14 lat), prowadzenie: Dorota Bielecka-Gosieniecka, Andrzej Gosieniecki, Pracownia Animacji Filmowej,bilety: 5 zł.

sobota, 22 kwi
11:00

Warsztaty Animowany kalejdoskoppierwszy termin kwietniowy: 01.04, g. 11-14,drugi termin kwietniowy: 22.04, g. 11-14Warsztat z animacji poklatkowej dla młodzieży (11‒14 lat), prowadzenie: Dorota Bielecka-Gosieniecka, Andrzej Gosieniecki, Pracownia Animacji Filmowej,bilety: 5 zł.

czwartek, 20 kwi
20:00

Ludzie Gór | Ewa Panejko-Pankiewicz i Anna Kamińska w PoznaniuTYTUŁ SPOTKANIA„Kobiety w górach, matki w górach”Spotkanie z EWĄ PANEJKO-PANKIEWICZ, himalaistką, partnerką Wandy Rutkiewicz i ANNA KAMIŃSKĄ, pisarką, biografką Wandy RutkiewiczW

niedziela, 2 kwi
10:00

Kolektyw HolobiontCzas trwania: 60 minutWiek: od 1,5 do 3 latKolektyw Holobiont zaprasza rodziny z dziećmi na rodzinne ruchowe działania warsztatowe.Czas spędzimy na turlaniu, rodzinnych przytulasach, bieganiu, odkrywaniu i wspólnym budowaniu