29 sty 2023 (niedziela)
19:00
JazZamek #44 Zabelov Group CZ/BY

JazZamek #44 Zabelov Group CZ/BY

Koncerty

JazZamek #44 Zabelov Group CZ/BY

„Nasza muzyka w dużej mierze polega na poszukiwaniu. Utwór po utworze szukamy nowego brzmienia i ekspresji, oscylujemy między eksperymentem a czytelnością, odkrywamy, co jest naszą autentyczną muzyczną ekspresją” – charakteryzuje swoją twórczość Zabelov Group, duet składający się z białoruskiego akordeonisty Romana Zabelova i multiinstrumentalisty Jana Šikla.

Zabelov Group funkcjonuje na scenie od 2012 roku. Fuzja kultur muzycznych, eksperyment, fascynacja sekwencjami rytmicznymi, nieznającym granic jazzem, różnorodne źródła inspiracji – to kluczowe elementy Zabelov Group, na scenie wsparte pokaźną porcją twórczej spontaniczności i pracy z aktualnym nastrojem muzyków. Pierwotnie akustyczna muzyka została podczas tej podróży wzbogacona o sample i wyrafinowaną elektronikę, wnosząc do występu nawiedzające, kinowe klimaty. „Prosta radość, która przy pomocy różnych procesów poszukiwawczych przekształca się w coś solidniejszego” – proponuje inną charakterystykę Roman Zabelov.

Zabelov Group po raz pierwszy zaprezentowała się w 2012 roku domowym nagraniem „40 000 km”, które dwa lata później uzupełnione zostało o nagranie na żywo „Secret Session”. Regularnym debiutem był produkcyjnie dopracowany album „Eg” (Minority Records, 2018), który przybliżył ich brzmienie szerszej publiczności i przywiódł na festiwale nie tylko w kraju (JazzFest Brno, Jazzinec Trutnov, United Islands i wiele innych), ale także we Włoszech, Słowenii (Ment Ljubljana), Anglii (Rich Mix club), Holandii (Eurosonic Noorderslag) i Polsce (Spring break, Sofar Sounds Wrocław). Podczas festiwalu Spectaculare w Pradze zagrali jako support dla Portico Quartet.

Wydana w 2020 roku EP-ka „Madhouse Session” to w porównaniu z „Eg” powrót do spontanicznych nagrań i energii między muzykami. Dla tego duetu stała się ona kulminacją muzycznej emancypacji. Rzeczywiście, po raz pierwszy absolutnie wszystko zostało wyreżyserowane przez zespół, od nagrania na żywo, które odbyło się w domowym studio, po produkcję i ostateczny master. Zabelov Group od 2022 roku towarzyszy VJ Linda Arbanová (Zvíře jménem podzim, Aeroškola).

Roman Zabelov – pochodzi z białoruskiej wsi Żylicze, gdzie urodził się w rodzinie akordeonistów. Jego kierunek muzyczny był więc całkiem jasny. Od 2010 roku studiuje kompozycję na HAMU w Pradze, a obecnie kończy studia doktoranckie, wymyślając akordeon elektromagnetyczny. Współtworzy barwne brzmienie Zabelov Group między innymi swoim eterycznym wokalem.

Jan Šikl – jest absolwentem kompozycji w Konserwatorium Praskim, gra w zespole na perkusji, trąbce i gitarze, działa również w projekcie Korjen i komponuje muzykę incydentalną dla Teatru Narodowego i Czeskiego Radia.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Polecamy także:

poniedziałek, 24 kw.
19:30

The Greatest Love of All Showtime Australia prezentuje chwalony przez krytyków koncert honorujący talent, muzykę i pamięć Whitney. Muzyczna spuścizna Whitney Houston zostaje ponownie przedstawiona w tym wspaniałym Tribute Show,

środa, 10 maj
19:00

Litanie ostrobramskie na głosy solowe, chór mieszany i orkiestręWilno przygarnęło Moniuszkę, początkującego kompozytora, absolwenta studiów muzycznych w Berlinie, na długie 18 lat. Młody Stanisław wraz z żoną zamieszkali w domu

piątek, 12 maj
19:00

Marcin CHRZANOWSKI - waltorniaMonika PAPROCKA-CAŁUS - waltorniaPetr KOZEL - waltorniaMarta MURAWSKA-BEDNARSKA - waltorniaŁukasz BOROWICZ - dyrygentOrkiestra Filharmonii PoznańskiejProgram:Robert Schumann- Konzertstück F-dur na cztery waltornie i orkiestrę op. 86Anton Bruckner- III

poniedziałek, 20 lut
19:00

Zakończenie karnawału z Zenonem Martyniukiem i Zespołem Akcent!Zapraszamy Państwa na niezwykle taneczne zakończenie Karnawału 2023!Zenon Martyniuk, polski muzyk i piosenkarz nazywany „Królem Disco Polo”, wokalista zespołu Akcent.Jest jednym z najpopularniejszych