17 lis 2022 - 7 sty 2023
19:00
MATERIA. Wystawa biżuterii upcyklingowej Michaliny Owczarek-Siwak

MATERIA. Wystawa biżuterii upcyklingowej Michaliny Owczarek-Siwak

Kultura i sztuka Wystawy

* Wernisaż wystawy MATERIA *

*17.11.2022 r. godz. 19:00, Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań*

Przed nami wystawa „Materia” przygotowana przez Michalinę Owczarek-Siwak znaną już w środowisku złotniczym ze swym odważnych i pełnych treści realizacji. Tym razem artystka, ale i świadoma swojego „tu i teraz” kobieta opowiada nam historię o języku rzeczy.

Jej alfabetem jest 41 obiektów stworzonych z 5 osobliwych dla sztuki złotniczej materii. Ich punktem wyjścia są bowiem gazetki reklamowe z dyskontów spożywczych, plastikowe wytłoczki modeli, drewniane listewki, sznurek oraz puszki aluminiowe. Te przedmioty codziennego użytku otaczają nas, a jednocześnie przytłaczają swoim nadmiarem, który generujemy jako społeczeństwo w szalonych ilościach, raczej bezrefleksyjnie.

Artystyczna wrażliwość nie pozwala przejść obok tego faktu obojętnie. Raz już dostrzeżony problem nie znika, lecz piętrzy się nieubłaganie. Zamiast frustrować, mobilizuje Michalinę Owczarek-Siwak do działania. Artystka inteligentnie sięga po śmieci, ale nie poddaje ich technice readymade, lecz przetwarza materię, zacierając poniekąd ślady jej pierwotnego zastosowania. Ma to ogromne znaczenie w wartości postrzegania obiektów, tak istotnej w odbiorze biżuterii naznaczonej przecież szlachetnością. Dodatkowo sięga głębiej do znaczenia przedmiotu i jego historii, dając nieograniczone wręcz możliwości snucia storytellingowych historii. Język rzeczy nie poprzez figuratywność obiektów, a formę i materię zdaje się być tu kluczowym elementem, przewrotnie do tytułu wystawy.

Artystka nie deprecjonuje walorów estetycznych będących immanentną cechą biżuterii. Obiera jednak spójną i adekwatną do tematyki kolorystykę bazującą na szarościach, brązach, kolorach ziemi. Tylko w trzech pracach sięga po bardziej intensywny kolor różowy, który znamy już z innych prac artystki. Być może jest to rodzaj intertekstualności, a może chęć zaznaczenia kobiecości?

Michalina swoje obiekty dopełnia nieszlachetnymi materiałami, takimi jak mosiądz, masa ceramiczna, sznurek, tkanina. Robi wyjątek dla bursztynu, pirytu i agatu. Dba przy tym o jakość wykonania, dopracowanie szczegółów i przyjazność prac raczej wyoblonych, o zaokrąglonych krawędziach, chcących być dotykanymi i noszonymi.

Na zakończenie warto dodać to, co było na początku upcyklingowego manifestu Michaliny, która w 2021 roku w ramach wystawy „Głos kobiet” organizowanej przez Galerię YES, zaprezentowała naszyjniki „Back”. Usytuowane zostały w części „Język formy” – jednej z pięciu przestrzeni tego projektu. Prace stanowiły wypowiedź artystki na temat nadmiernego konsumpcjonizmu i zostawianych po nim śmieci. Artystka zmieliła wówczas gazetki reklamowe i łącząc je z masą ceramiczną uzyskała ciekawy i jednocześnie piękny efekt.

Od tego czasu myśli artystki krążyły wokół tematu osobiście ją absorbującego, ale i obiektywnie ważnego. Używając osobliwego języka wyrazu artystycznego, jakim jest biżuteria, stara się uzmysłowić nam, że upcykling nie musi być procesem siłowym i masowym, pod warunkiem, że zmniejszymy rozbuchaną konsumpcję. I zdecydowanie nie nakłania nas do rezygnacji z biżuterii wykonanej z kruszców szlachetnych, a jedynie stara się pokazać, jak piękny stanie się świat po recyklingu.

Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami!

Lokalizacja:
Galeria YES
Paderewskiego 7

61-770 Poznań

Polecamy także:

wtorek, 6 gru
18:00

Roztańczony musical dla dzieci i rodzin Madagaskar – musicalowa przygoda na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu! Teatr Muzyczny w Poznaniu pokaże polską prapremierę Madagaskaru – musicalowej przygody — roztańczonego musicalu

niedziela, 8 sty
19:30

Kobieta spotkała się pod kinem ze swoim chłopakiem. Szli na romantyczny film o miłości i wojnie. Dużo koni, mało słów, ktoś ginie co pięć minut. Jak to się skończyło? Nie

niedziela, 22 sty
12:00

Teatr AtofriCzas trwania: 30 minutWiek uczestników: 1- 5 latKim Jest Pan Satie? Dzwiękiem, Rytmem.Pan Satie jest Muzyką.W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie, a zabawom z dziecięcej wyobraźni