Moja Muzyka #98 Dominik Puk

Inne

Visibilium et Invisibilium – intermedialny spektakl dźwiękowy
wykonawcy: Trans-for-Matha Ensemble i Lambda Ensemble
Michał Janocha – dyrygent, Justyna Tobera – ruch, Mikołaj Pochylski – konsultacje ws wykorzystania Schlieren Optics.

Ukryte złożoności rządzą procesem słuchania muzyki.
Od lat fascynuje mnie ta właściwość wyobraźni ludzkiej, by „spojrzeniem umysłu z dziwną szybkością” na obiekt, „chwytać” go w ten sposób, że widzi się nie tylko jego sens i właściwości fizyczne czy praktyczne, ale także dostrzega się jego podobieństwo do własnych doświadczeń psychofizycznych (sonicznych, kinetycznych, sensorycznych, toku myśli i in.

Pomysł spektaklu wychodzi właśnie z tego momentu – gdy ruch dźwięków, zarówno instrumentów akustycznych jak i elektronicznych, spotyka się z gestami światła, gestami projekcji wideo, gestami ruchowymi wykonawców, słowem, znaczeniem, kontekstem… a operowanie prędkościami owych warstw, ich „spotkaniami” i „rozejściami” pozwala się przyglądać z różnych perspektyw złożonościom kontekstów i jakości procesów muzycznych.
Ujawniając złożoności zmian ciśnienia powietrza (wypowiadanego słowa, impulsowego dźwięku klasku w dłonie, czy zapalanej zapałki) dzięki aparaturze Schlierena otrzymujemy precyzyjny wizualny obraz, jak dźwięk powstaje, oraz jak wygląda. To daje szerokie spektrum możliwości dalszych tłumaczeń, wyobrażeń, zestawień, które tworzą tkankę mojego spektaklu dźwiękowego.
Tylko… jak daleko rozchodzą się fale na wodzie?

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego___Fot. za: V. Miller, M. Tilghman, R. Hanson, The Hidden Complexities of the Simple Match, 2014. Czarno-biała fotografia płonącej zapałki.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Polecamy także:

niedziela, 11 gru
17:00

Tryumf Koloru - Warsztaty:Walka o kolor! – warsztaty z sitodrukuTerminy: (każda data, to oddzielny warsztat)13.11, 20.11 i 27.11.Godz. 17.00Pracownia Grafiki (Sala 248)prowadzenie: Grzegorz Myćkamaksymalna liczba osób: 15czas trwania: 60’Czerwony, żółty,

poniedziałek, 5 gru
19:00

Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem.