17 lis 2022 (czwartek)
18:00
ALEJA PRAW KOBIET / „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskie) – spotkanie z Olgą Wiechnik

ALEJA PRAW KOBIET / „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskie) – spotkanie z Olgą Wiechnik

Inne

ALEJA PRAW KOBIET
„Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskie) – spotkanie z Olgą Wiechnik

TYP: LITERATURA
MIEJSCE: SALA WIELKA
Godzina: 18.00
Data: 17.11.2022
Cena: 5 zł

prowadzenie: Agnieszka Jankowiak-Maik

Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i ZamekCzyta.
Spotkanie tłumaczone na PJM.

Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż oni! – pisała w 1916 roku do męża Zofia Moraczewska.

104 lata temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet. Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki? [opis wydawcy]

OLGA WIECHNIK – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał się w 2019 roku w Wydawnictwie Poznańskim.

AGNIESZKA JANKOWIAK-MAIK – jest właścicielką popularnego fanpage’a „Babka od histy”, wiceprezeską fundacji Muzeum Historii Kobiet, autorką wielu artykułów na portalach Ciekawostki Historyczne i Twoja Historia, a także nauczycielką, która od lat aktywnie działa na rzecz zmiany edukacji w Polsce. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, Medal Wolności Słowa Fundacji Grand Press oraz została Wielkopolskim Nauczycielem Roku 2021. Jest autorką książki „Historia, której nie było” (Wydawnictwo Otwarte, 2022), w której w lekki sposób pisze o niezwykłych meandrach polskiej historii: ukazuje jej drugie dno, przypomina zapomniane postacie i odkrywa przemilczane wydarzenia.

ALEJA PRAW KOBIET to cykl wydarzeń upamiętniających 104. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych oraz nazwanie jednej z poznańskich ulic Aleją Praw Kobiet. Uzyskanie przez kobiety praw wyborczych było poprzedzone ich wieloletnią aktywnością, walką, determinacją. Te wywalczone prawa już wtedy, w 1918 roku – jak piszą inicjatorki nazwania jednej z poznańskich ulic Aleją Praw Kobiet – miały szersze znaczenie: „dotyczyły dostępu do nauki, do pracy, do samostanowienia i decydowania o sobie w sprawach światopoglądowych, do uczestniczenia w pełni w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym”.

organizatorzy: Miasto Poznań, Estrada Poznańska, CK ZAMEK

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Polecamy także:

niedziela, 27 lis
17:47

Malowanie przy winie ​Głównym celem spotkania jest dobra zabawa i możliwość nawiązania nowych znajomości, przy jednoczesnym uwolnieniu swojej kreatywności i fantazji. Malujesz co chcesz i tak jak czujesz. Nie musisz