Łona i Jacek Szymkiewicz w poznańskich taksówkach – startuje projekt OFF Opera

Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Poznania przede wszystkim z warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking. W tym roku organizatorzy festiwalu deklarują powrót do korzeni – Poznań i jego przedmieścia staną się głównymi bohaterami edycji zatytułowanej “Głosy miasta”.

Poetyka miasta utkana jest z historii jego mieszkańców. Wiele z tych historii słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Mówią, że gdyby je zebrać, można napisać książkę. Taki zamysł towarzyszy twórcom Projektu TAXI, pierwszego z trzech cykli warsztatowych w ramach OFF Opery 2020. Kuratorki projektu – Ewelina Chatłas i Zuzanna Głowacka – do współpracy zaprosiły znanych muzyków i tekściarzy: rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) i Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”). W poniedziałek 22 czerwca artyści wyruszą w miasto w poszukiwaniu taksówkarskich opowieści, które w toku warsztatów zamienią w muzyczną narrację o stolicy Wielkopolski.

Kierowcy taksówek mają ogromną wiedzę o Poznaniu i jego mieszkańcach. Zza szyb “dryndy” obserwowali rodzący się kapitalizm i transformację kulturową. Ponadto są powiernikami ludzkich tajemnic. Często bywali świadkami małżeńskich zdrad, szemranych interesów czy chwil wielkiego szczęścia – mówi Zuzanna Głowacka, pomysłodawczyni projektu.

Warsztaty przybiorą nietypową formę – będą odbywały się m.in. podczas jazdy taksówką. Artyści odwiedzą także taksówkowe postoje, kultowe miejsca taksówkarskich spotkań, jak “Bar u Jędrusia” oraz siedzibę Zrzeszenia Transportu Prywatnego “Super Taxi” – głównego partnera projektu. Finał projektu odbędzie się 24 września w poznańskim klubie TAMA. Usłyszymy wówczas zebrane opowieści. W jakiej formie? Przekonamy się jesienią.

Projekt TAXI rozpocznie się 22 czerwca i potrwa aż do jesieni. W programie OFF Opery znajdą się także dwa kolejne cykle warsztatów: “Poznańskie Rewiry” warsztaty dedykowane pracownikom branży gastronomicznej (start: 31 lipca 2020) oraz “Projekt Eki” skupiony na subkulturze bikiniarskiej (początek: 10 sierpnia 2020). Dopełnieniem tegorocznej edycji będą – tradycyjnie – miejskie koncerty organizowane na balkonach budynków w podpoznańskich miejscowościach: Swarzędzu, Czerwonaku i Pobiedziskach. Projekt zakończy finałowe widowisko 24 września 2020. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

“Projekt OFF Opera 2020 – program edukacyjny” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Poznańskiego.

źródło: materiał prasowy